تصویر هاستینگ
آموزش بهینه سازی دیتابیس وردپرس

آموزش بهینه سازی دیتابیس وردپرس

هر کاربر معمولی اینترنت اهمیت راه اندازی سریع و کارآمد یک وب سایت را می داند. اگر پایگاه داده باطن بهینه نباشد، وب‌سایت‌های رسانه‌ای پر ترافیک یا پربازدید می‌توانند کند کار کنند و این منجر به تجربیات منفی کاربر می‌شود. در ادامه به بررسی آموزش بهینه سازی دیتابیس وردپرس می پردازیم. در واقع در این راهنما، می آموزید که پایگاه داده وردپرس چیست، چگونه کار می کند و چرا بهینه سازی وب سایت خود به طور منظم اهمیت دارد. ما به طور عمیق به انواع سایت های وردپرس، نحوه راه اندازی پایگاه داده خود و کارهایی که می توانید به صورت دستی یا خودکار برای بهینه سازی وب سایت خود انجام دهید، نگاه خواهیم کرد.

اهمیت بهینه سازی دیتابیس وردپرس

وردپرس تمام داده ها و محتوای شما را از وب سایت شما ذخیره می کند. این به معنای هر محتوا، پست، نظر یا صفحه‌ای است که در پایگاه داده خود ایجاد کرده‌اید. با گذشت زمان، پایگاه داده شما با به روز رسانی و افزودن به آن احتمالاً رشد خواهد کرد. هرچه پایگاه داده شما بزرگتر باشد، سرور برای جستجو و بازیابی اطلاعات از جداول پایگاه داده شما زمان بیشتری می برد.

با حذف اطلاعات منسوخ و غیر ضروری از وب سایت خود، کارایی پایگاه داده خود را تا حد زیادی بهبود می بخشید و به شما امکان می دهد صفحات را سریعتر ارائه دهید. مهم است که مطمئن شوید پایگاه داده شما به طور مرتب بهینه شده است تا از عملکرد ثابت وب سایت اطمینان حاصل شود.

اهمیت بهینه سازی دیتابیس وردپرس
اهمیت بهینه سازی پایگاه داده وردپرس

اگر داده های غیر ضروری زیادی در پایگاه داده وردپرس شما وجود داشته باشد، وب سایت شما به طور قابل توجهی کندتر اجرا می شود. این منجر به نرخ پرش بالاتر می شود، زیرا کاربران در این مورد برای مدت طولانی در وب سایت شما نمی مانند، به خصوص اگر در ابتدا سرعت بارگذاری آن کند باشد. اگر نمی‌خواهید بازدیدکنندگان فعلی یا بالقوه را از دست بدهید، مطمئن شوید که پایگاه داده‌تان مرتباً بهینه شده است.

اگر پایگاه داده وردپرس شما به درستی بهینه نشده باشد، موتورهای جستجو نیز به وب سایت شما امتیاز ضعیفی می دهند. موتورهای جستجو اهمیت زیادی به سرعت وب سایت می دهند. بهینه سازی ضعیف پایگاه داده وردپرس می تواند منجر به تجربه کاربری بد و کاهش ترافیک سرور شود. از این رو با توجه به آموزش بهینه سازی دیتابیس وردپرس ، بهینه سازی پایگاه داده شما هر گونه داده غیر ضروری را حذف می کند، اندازه پایگاه داده شما را کاهش می دهد و به آن اجازه می دهد سریعتر کار کند. یک وب سایت با عملکرد بهتر، پایگاه کاربر بزرگتر و تبدیل بیشتر را تشویق می کند.

چه عواملی بر کند شدن دیتابیس وردپرس تاثیر دارند؟

با گذشت زمان از طریق فرآیند طبیعی استفاده از وب سایت شما و کاربران نهایی، پایگاه داده شروع به رشد خواهد کرد. در اینجا چند راه برای رشد پایگاه داده وردپرس آورده شده است.

نظرات اسپم از عوامل کند شدن پایگاه داده در وردپرس

اگر نظرات را در وب سایت خود فعال کرده اید، احتمالاً با نظرات اسپم مواجه خواهید شد. این متأسفانه امروزه در وب بسیار رایج است و مهم است که راهی برای حذف آنها وجود داشته باشد.

دو دلیل اصلی برای حذف چنین نظراتی وجود دارد.

 1. جمع آوری این نظرات در طول زمان بر پایگاه داده و سرعت سایت شما تأثیر می گذارد.
 2. این مانع از ارائه نظرات واقعی کاربران واقعی می شود، زیرا دیدن انبوهی از پست های هرزنامه ممکن است اولین برداشت بدی را ایجاد کند. آنها ممکن است احساس کنند که نظر آنها در هرزنامه گم می شود یا وب سایت شما غیرقابل اعتماد و غیرحرفه ای است.

با اجرای برخی از روش‌های اساسی، می‌توانید میزان هرزنامه‌هایی را که در وب‌سایت شما ظاهر می‌شود کاهش دهید و کاربران را به گفتگوی واقعی تشویق کنید.

نظرات اسپم از عوامل کند شدن پایگاه داده در وردپرس
نظرات اسپم در وردپرس

علت ارسال نظرات اسپم در وردپرس چیست؟

یکی از دلایل اصلی ارسال نظرات اسپم توسط افراد، ارسال لینک هایی است که می خواهند شما روی آنها کلیک کنید. اغلب این پیوندها به وب‌سایت‌های خودشان یا بازاریابان و ردیاب‌های شخص ثالث مخفی منتهی می‌شوند که سعی در سرقت اطلاعات دارند. بسیار مهم است که اقداماتی را برای جلوگیری از این امر انجام دهیم.

ربات های اسپم با جعل هویت کاربران واقعی و ارسال لینک ها، وب سایت ها را هدف قرار می دهند. با کاهش تعداد لینک های مجاز در یک پست، می توانید میزان هرزنامه را تا حد زیادی کاهش دهید. در حالی که واقعاً کاربران نیز نمی توانند تعداد زیادی لینک ارسال کنند، ربات های اسپم نیز از انجام این کار جلوگیری می کنند.

چگونه می توان از ارسال نظرات اسپم در وردپرس جلوگیری کرد؟

این مورد می تواند سایت شما را حرفه ای تر و قابل اعتمادتر جلوه دهد. برای ایجاد این تغییر، روی تنظیمات > بحث کلیک کنید و به دنبال بخش نظارت بر نظرات بگردید.

چگونه می توان از ارسال نظرات اسپم در وردپرس جلوگیری کرد؟
جلوگیری از ارسال نظرات اسپم در وردپرس

می‌توانید تعداد پیوندهای مجاز در نظر را قبل از پرچم‌گذاری برای نظارت تنظیم کنید. اگر می‌خواهید هر نظری را با یک پیوند تعدیل کنید، می‌توانید این عدد را روی صفر تنظیم کنید.

بسیاری از هرزنامه ها معمولاً حاوی عبارات یا کلمات مشابه هستند. به عناوین ایمیل های هرزنامه ای که ممکن است دریافت کرده باشید فکر کنید. آنها اغلب حاوی قضاوت های خرید، وعده های دروغین یا عبارات کلیشه ای مانند “همانطور که در تلویزیون دیده می شود” هستند. با قرار دادن کلمات و عبارات خاص در لیست سیاه، می توانید از ارسال خودکار آنها جلوگیری کنید و بلافاصله آنها را به سطل زباله بفرستید. برای افزودن یک لیست سیاه به سایت وردپرس خود، به تنظیمات > بحث و گفتگو بروید و به دنبال بخش فهرست سیاه نظرات بگردید.

هنگام انتخاب کلمات در اینجا احتیاط کنید تا کلماتی را که کاربران معمولی ممکن است استفاده کنند یا کلماتی که ممکن است در کلمات دیگر ظاهر شوند شامل نشود. به عنوان مثال، اگر کلمه لیست در لیست سیاه شما باشد، کلمه لیست سیاه علامت گذاری می شود.

بلک لیست کامنت ها
بلک لیست بخش کامنت

شما می توانید یک قدم فراتر بروید و فقط به کاربران ثبت نام شده اجازه دهید تا نظر بدهند. کاربران باید قبل از اینکه بتوانند نظر بدهند، ثبت نام کنند، یا حداقل نام و ایمیلی را وارد کنند.

 

این تمرین شما را به عنوان یک هدف آسان برای ارسال هرزنامه حذف می کند، زیرا اکثر ربات ها در صورت نیاز به ثبت نام از صفحه شما رد می شوند.

 

علاوه بر این، این کار کاربران واقعی را تشویق می کند تا برای عضویت ثبت نام کنند و سایت شما را درگیر کنند. این به کاربران ثبت نام شده امتیاز ارسال و برگزاری مکالمات در وب سایت شما را می دهد.

 

برای تنظیم این، به Settings > Discussion رفته و به دنبال بخش سایر تنظیمات نظرات بگردید.

تنظیمات دیگر بخش کامنت ها
تنظیمات دیگر بخش کامنت

 

همچنین می‌توانید تمام نظرات را تعدیل کنید. این روش ممکن است بهترین نتایج را با کیفیت ارائه دهد، زیرا هر نظر قبل از ارسال باید خوانده و تأیید شود، اما به بیشترین مقدار منابع نیاز دارد.

 

با انتخاب انجام این کار به صورت دستی، شخص باید نظرات معلق را برای تأیید بررسی کند. اگر روی بازخورد کاربر، خدمات مشتری و میزبانی مکالمات متمرکز هستید، این یک استراتژی عالی است.

 

برای تنظیم این، به تنظیمات > بحث بروید و بخش قبل از ظاهر شدن نظر را بررسی کنید.

 

در اینجا، می‌توانید تنظیماتی را انجام دهید که فقط نظراتی را منتشر کنید که به‌صورت دستی تأیید شده‌اند یا نظراتی که توسط نویسنده‌ای که قبلاً تأیید شده است، منتشر شود. گزینه خود را انتخاب کنید و ذخیره کنید.

 

چگونه دیتابیس وردپرس را بهینه کنیم؟

برای بهینه سازی دستی سایت وردپرس خود، ابتدا باید از طریق ارائه دهنده هاست خود به PHPMyAdmin دسترسی داشته باشید. شما باید وارد cPanel شوید، سپس ابزار PHPMyAdmin را باز کنید و به پایگاه داده بروید.

چگونه دیتابیس وردپرس را بهینه کنیم؟
روش بهینه سازی دیتابیس در ودرپرس

سپس پایگاه داده ای را که می خواهید بهینه سازی کنید انتخاب کنید.

انتخاب دیتابیس
روش انتخاب دیتابیس

سپس گزینه Check All را برای بهینه سازی همه جداول انتخاب کنید. اگر ترجیح می دهید فقط جداول خاصی را بهینه کنید، آنها را از منوی سمت چپ انتخاب کنید. سپس از منوی کشویی گزینه Optimize Table را انتخاب کنید.

انتخاب همه موارد برای بهینه سازی وردپرس
انتخاب همه موارد برای بهینه سازی دیتابیس وردپرس

بعداً باید یک پیام تأیید دریافت کنید که  “Your SQL query has been executed successfully.”

جداول انتخابی شما بهینه شده اند و می توانید از سیستم خارج شوید.

بهترین پلاگین ها برای بهینه سازی دیتابیس وردپرس

تعدادی پلاگین عالی وجود دارد که می تواند نگهداری عالی بهینه سازی پایگاه داده وردپرس را برای شما فراهم کند. این ابزارها به روز نگه داشتن یک سایت سریع را آسان و بدون سردرد می کنند. آنها به شما در شروع کار کمک می کنند و گزینه هایی را پیشنهاد می کنند. اکثر این افزونه ها را می توان تنها با یک کلیک راه اندازی کرد. این راهنما WP-Optimize، WP-Sweep، WP Rocket را بررسی می کند و همچنین با جزئیات وارد WP-Optimize می شود.

استفاده از WP-Optimize برای بهینه سازی پایگاه داده وردپرس

WP-Optimize یکی از محبوب ترین افزونه های بهینه سازی پایگاه داده برای وردپرس است. بیش از 900000 نصب فعال دارد. استفاده از این افزونه بسیار ساده است و دارای قابلیت راه اندازی با یک دکمه است. فقط روی گزینه Run Optimization در کنار وظیفه پاکسازی که می خواهید انجام دهید کلیک کنید.

می‌توانید از WP-Optimize برای پاک‌سازی ویرایش‌های پست، پیش‌نویس‌های قدیمی، نظرات تأیید نشده، هرزنامه یا حذف‌شده‌ها، گزینه‌های گذرا منقضی شده، بک‌بک‌ها و پینگ‌بک‌ها استفاده کنید. همچنین جزئیات جدول پایگاه داده، از جمله اندازه داده، اندازه شاخص و سربار برای هر یک از جداول پایگاه داده را نمایش می دهد.

ما WP-Optimize را با عمق بیشتری در بخش بعدی و همچنین نحوه سفارشی سازی بیشتر هر یک از تنظیمات آن را بررسی خواهیم کرد.

استفاده از WP-Optimize برای بهینه سازی پایگاه داده وردپرس
استفاده از WP-Optimize

WP-Sweep از افزونه های مناسب برای بهینه سازی Database

WP-Sweep نیز یکی دیگر از پلاگین های عالی است که طرفداران زیادی دارد. در حال حاضر بیش از 100000 نصب فعال دارد. پس از نصب افزونه، به Tools > Sweep بروید و به تنظیمات افزونه خواهید رسید.

 

WP-Sweep یک پلتفرم کاملاً بصری کاربر را ارائه می دهد که برای هر کار دو گزینه Sweep یا Details در اختیار شما قرار می دهد. می‌توانید ویرایش‌ها، پیش‌نویس‌های ذخیره‌شده خودکار، پست‌های حذف‌شده، نظرات، کاربران، گزینه‌ها و جداول بهینه‌سازی را جارو کنید. اگر می‌خواهید همه کارها را اجرا کنید، Sweep All را در پایین فشار دهید.

WP-Sweep از توابع حذف وردپرس برای تمیز کردن پایگاه داده شما استفاده می کند. این اطمینان حاصل می کند که هیچ داده اضافی در پایگاه داده شما باقی نمی ماند. با این حال، شما نمی توانید بهینه سازی پایگاه داده را با WP-Sweep خودکار کنید.

WP Rocket از بهترین افزونه های بهینه سازی پایگاه داده در WordPress

WP Rocket همچنین دارای یک رابط کاربری بصری عالی و یک راه اندازی سریع است. این به بخش هایی برای پست ها، نظرات، گذرا و پاکسازی پایگاه داده تقسیم شده است.

همچنین می‌توانید پاکسازی‌های برنامه‌ریزی‌شده را طوری تنظیم کنید که به‌طور خودکار هر روز، هفته یا ماه اجرا شوند. برای انجام پاکسازی به صورت دستی، وظایفی را که می خواهید اجرا کنید انتخاب کنید و Save و Optimize را فشار دهید و WP Rocket شروع به بهینه سازی پایگاه داده شما می کند.

یک ویژگی عالی در مورد WP-Rocket پاکسازی خودکار است که به شما امکان می دهد یک بار تنظیمات پایگاه داده خود را تنظیم کنید و نیازی به بازگشت و بررسی آن نداشته باشید. این به طور موثر در پس زمینه اجرا می شود و پایگاه داده شما را سازماندهی می کند.

WP Rocket از بهترین افزونه های بهینه سازی پایگاه داده در WordPress
افزونه WP Rocket
سخن پایانی

حفظ یک سایت وردپرس کارآمد و سریع بسیار مهم است، و راه های مختلفی برای انجام آن وجود دارد. در این مقاله به صورت کامل به بررسی روش های بهینه سازی دیتابیس وردپرس پرداخته شد.

کاربران اختصاصی‌تر و پیشرفته‌تر می‌توانند درباره آنچه می‌خواهید بهینه‌سازی کنید و نحوه استفاده از ابزارهای داخلی وردپرس کاملاً مشخص باشند، در حالی که کاربرانی که به دنبال رویکرد ساده‌تر هستند می‌توانند از افزونه‌های عالی وردپرس که راه‌حل‌های یک کلیک را ارائه می‌دهند، استفاده کنند. این افزونه ها همچنین دارای تعدادی گزینه و تنظیمات قابل تنظیم برای کاربران پیشرفته نیز هستند.

مهم نیست که چه گزینه ای را انتخاب می کنید، امیدواریم این راهنما به شما اهمیت حفظ پایگاه داده وردپرس را بهینه کرده باشد و از چه روش هایی برای سالم و سریع نگه داشتن سایت خود استفاده کنید. در نتیجه، تجربه کاربری بهتر، عملکرد برتر و رتبه بندی موتورهای جستجو بالاتر را تجربه خواهید کرد. امروز سایت خود را بهینه کنید و ببینید چقدر می تواند آسان باشد.

سوالات متداول بهینه سازی دیتابیس وردپرس

 1. بهینه سازی دیتابیس چیست؟
  بهینه سازی پایگاه داده استراتژی کاهش زمان پاسخگویی سیستم پایگاه داده است. پایگاه های داده اطلاعات ذخیره شده با ساختار سلسله مراتبی و مرتبط را در اختیار ما قرار می دهند که به ما امکان می دهد محتوا را استخراج کرده و به راحتی مرتب کنیم.
 2. چگونه می توانم اندازه پایگاه داده وردپرس خود را پیدا کنم؟
  با استفاده از آن می توانید اندازه دایرکتوری ها و پایگاه داده وردپرس خود را بررسی کنید. در داشبورد وردپرس خود، به «ابزارها → سلامت سایت → اطلاعات» مراجعه کنید. در زیر برگه “Directories and Sizes” اطلاعات زیر را در مورد سایت خود خواهید یافت: اندازه فهرست وردپرس.
 3. چند پست وردپرس می توانم ایجاد کنم؟
  هیچ محدودیتی در تعداد پست ها یا صفحاتی که می توان ایجاد کرد وجود ندارد.
5/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *