تصویر هاستینگ
پارک دامنه چیست؟

پارک دامنه چیست؟

یکی از اولین مراحل فرآیند ساخت وب سایت، پیدا کردن دامنه مناسب برای وب سایت است. به نوعی می توان گفت که دامنه شما هویت آنلاین شماست و باید تا حد امکان با برند شما هماهنگ باشد. اما دسترسی به دامنه های خوب دشوار است و در صورتی که دامنه ای که انتخاب می کنید، مرسوم باشد، به احتمال زیاد قبلا خریداری شده و لازم است تا آن را دوباره باز خرید کنید که عموما هزینه بالایی طلب می کند. از این رو یکی از راه های بسیار کاربردی استفاده از پارک دامین است. اما پارک دامنه چیست؟ در ادامه به بررسی کامل این مفهوم می پردازیم. با ما همراه باشید.

منظور از پارک دامنه یا Park Domain چیست؟

بیایید بگوییم که به اندازه کافی خوش شانس هستید که یک نام دامنه مناسب برای سایت جدید و جدید خود پیدا کنید … حالا چه؟ شما دامنه دارید، اما وب سایتی برای اتصال به آن ندارید. خوشحالم که به شما اطلاع دهم که اکنون صاحب افتخار یک دامنه پارک شده هستید.

دامنه پارک شده نام دامنه ای است که ثبت شده است، اما به یک سرویس آنلاین مانند وب سایت یا هاست متصل نیست. به عبارت دیگر، یک نام دامنه خریداری شده است که در حال حاضر مورد استفاده قرار نمی گیرد. در عوض، برای استفاده در آینده به اصطلاح پارک شده است.

در حالی که اکثر دامنه‌هایی که با آنها آشنا هستیم به یک صفحه وب اشاره می‌کنند. برای مثال، نام دامنه server-iran.com به صفحه اصلی وب‌سایت سرور ایران اشاره می‌کند، دامنه‌های پارک شده نیز معمولاً به یک صفحه اشاره می‌کنند، اما این صفحه، یک صفحه تبلیغات، یا اصلاً صفحه وب نیست. در حالت دیگر نیز با مراجعه به آدرس یک دامنه پارک شده، یک خطا در مرورگر مانند زیر مشاهده خواهید کرد:

همچنین یک دامنه پارک شده می‌تواند مخاطبان را به همان صفحه وب با نام دامنه اصلی‌ بفرستد. در این مورد، دامنه پارک شده به نوعی به عنوان دامنه مستعار برای دامنه اولیه شناخته می شود.

منظور از پارک دامنه یا Park Domain چیست؟
منظور از پارک دامنه یا Park Domain

کاربرد پارک دامنه چیست؟

اگر دامنه ای برای چیزی استفاده نمی شود، داشتن آن چه فایده ای دارد؟ همانطور که مشخص است، چندین دلیل خوب برای حفظ یک یا چند دامنه پارک شده وجود دارد که عبارتند از:

برای محافظت از یک نام دامنه با ارزش

نام دامنه مناسب دارایی کمیاب و ارزشمند است. متأسفانه، هر کسی که سعی کرده است برای وب سایت خود ایمن کند، احتمالاً متوجه شده است که انتخاب برتر آنها قبلاً خریداری شده است، و تنها امید آنها برای دریافت آن مستلزم صرف صدها، اگر نه هزاران دلار است.

به همین دلیل، بسیاری از افراد در مراحل اولیه شروع یک کسب و کار جدید، حتی قبل از شروع ساخت وب سایت خود، دامنه خریداری می کنند تا دامنه را از بازار خارج کنند. با توجه به اهمیت یک نام دامنه خوب، هزینه نگهداری دامنه پارک شده تا زمانی که وب سایت شما آماده راه اندازی شود ارزش دارد.

برای ارسال کاربران به همان وب سایت به عنوان یک دامنه اصلی

همانطور که گفته شد، یک دامنه پارک شده می تواند به عنوان یک دامنه ثانویه برای یک دامنه اصلی دیگر باشد. این دامنه پارک شده به همان آدرس IP دامنه اصلی اشاره می کند و همان وب سایتی را به عنوان دامنه اصلی ارائه می دهد.

معمولاً شرکت‌ها چندین دامنه پارک شده با نام‌های مشابه دامنه اصلی خود خریداری می‌کننداین تاکتیک کسانی را که دامنه اصلی را اشتباه به خاطر می آورند یا اشتباه تایپ کرده اند به وب سایت صحیح هدایت می کند.

در نهایت، رزرو نام مستعار از سایبری محافظت می کند. Cybersquatting عملی است برای خرید دامنه‌هایی که انواعی از نام دامنه اصلی یک کسب‌وکار هستند و سپس تلاش می‌شود تا آن‌ها را دوباره به کسب‌وکار بفروشند. این ممکن است به اعتبار برند لطمه بزند، زیرا مهاجمان سایبری می توانند هر کاری که می خواهند با این دامنه انجام دهند تا زمانی که شما آن را دوباره خریداری کنید. خرید چندین دامنه مرتبط به طور همزمان و اتصال آنها به سایت، احتمال این اتفاق را برای شما کاهش می دهد.

فروش دامنه با استفاده از پارک دامنه
فروش دامنه

فروش دامنه با استفاده از پارک دامنه

از آنجایی که دامنه ها کالایی بسیار پرطرفدار هستند، بسیاری از افراد و سازمان ها با خرید دامنه ها با قیمت پایین و سپس فروش آنها در آینده برای کسب سود، درآمد کسب می کنند. در این بین دامنه پارک شده می ماند. اگر دامنه کامل خود را برای گرفتن پیدا کرده اید، ممکن است دلیل آن این باشد.

حفظ یک دامنه قبل از انقضا

در نهایت، اگر دیگر نمی‌خواهید یک وب‌سایت را فعال نگه دارید، می‌توانید دامنه را از آدرس IP سایت خود جدا کنید و آن را تا زمانی که منقضی شود پارک کنید. تا زمانی که دوره مالکیت شما تمام شود، دیگر وب‌سایت‌ها نتوانند دامنه را بگیرند.

نحوه استفاده از parked domain

اگر می‌خواهید دامنه‌ای را پارک کنید، یا آن را برای بعداً ذخیره کنید یا از آن به عنوان نام مستعار استفاده کنید، این فرآیند شبیه به ایمن کردن یک دامنه معمولی است. ابتدا بررسی کنید که آیا دامنه مورد نظر شما برای خرید موجود است یا خیر. ساده ترین راه برای انجام این کار این است که دامنه را در نوار مرورگر خود وارد کنید. اگر وب‌سایتی مرتبط با دامنه وجود نداشته باشد، ممکن است نام دامنه در دسترس باشد، یا ممکن است قبلاً پارک شده باشد. بنابراین، یک قدم خوب بعدی انجام یک جستجوی WHOIS است. ابزار جستجوی ICANN به شما می‌گوید که آیا یک دامنه متعلق به آن است، چه کسی مالک آن است و سایر موارد

اگر می خواهید دامنه را از شخص دیگری خریداری کنید، اطلاعات کاملاً مفیدی است. اگر نام کامل شما انتخاب شده است، انواع نام و پسوند دامنه را امتحان کنید (.org، .net، .co، یا .io را امتحان کنید). در غیر این صورت، به ثبت کننده دامنه انتخابی خود بروید و دامنه را خریداری کنید.  اگر فعلاً فقط دامنه را نگه داشته اید، تا زمانی که مالکیت دامنه خود را تمدید می کنید، می توانید آن را پارک کنید. وقتی آماده شدید، می توانید دامنه را به وب سایت فعال خود پیوند دهید.

نحوه استفاده از پارک دامنه در cPanel
آموزش نحوه استفاده از پارک دامنه در cPanel

نحوه استفاده از پارک دامنه در cPanel

نام مستعار دامنه یک نام دامنه جایگزین است که همان محتوا را به عنوان نام دامنه اصلی ارائه می دهد. اگر کاربر هر دوی این دامنه ها را در مرورگر خود وارد کند، یک صفحه وب را در زیر هر دو URL مشاهده می کند.

می توانید نام های مستعار دامنه خود را در کنترل پنل سرور خود تنظیم کنید که محبوب ترین آنها cPanel است. برای ایجاد نام مستعار دامنه در سی پنل:

 1. وارد حساب سی پنل خود شوید.
 2. در پنجره اصلی در قسمت Domains، Aliases را انتخاب کنید.

داشبورد cpanel با یک فلش که به دکمه نام مستعار اشاره دارد

 1. در قسمت Create a New Alias، نام مستعار دامنه خود را در کادر متن وارد کنید و روی Add Domain کلیک کنید. دامنه پارک شده جدید خود را خواهید دید که به لیستی از نام های مستعار دامنه اضافه شده است. برای هر نام مستعار، می توانید یک تغییر مسیر یا نام مستعار را حذف کنید.

یک نکته مهم این است که همانطور که cPanel دستور می دهد، برای اینکه نام مستعار دامنه جدید شما کار کند، باید دامنه جدید را به سرورهای نام حساب میزبانی خود نشان دهید. در غیر این صورت، وب سایت شما تحت این نام مستعار بارگیری نمی شود.

پارک دامین برای چه افرادی مناسب است؟

برای پوشش هزینه نگهداری دامنه پارک شده، ممکن است از خدمات پارکینگ دامنه استفاده کنید. این سرویس رایگان که توسط بسیاری از ثبت کنندگان دامنه ارائه می شود، راهی آسان برای کسب درآمد از دامنه پارک شده شما است ثبت کننده صفحه ای را برای دامنه شما تنظیم می کند و تبلیغات نمایشی را در این صفحه قرار می دهد. پس از آن، شما و ثبت کننده، درآمد حاصل از این تبلیغات را تقسیم می کنید.

اگرچه راحت است، اما این بهترین گزینه برای همه نیست. یعنی، خدمات پارکینگ دامنه، دامنه برند شما را با تبلیغات نمایشی مرتبط می‌کند. کسانی که قبل از راه اندازی سایت شما از شرکت شما مطلع می شوند، ممکن است این صفحه را به جای وب سایت حرفه ای مورد انتظار خود ببینند.

از آنجایی که نمی‌دانید چه تعداد تبلیغات در صفحه دامنه پارک شده شما نمایش داده می‌شود، یک سرویس پارکینگ به راحتی می‌تواند به شهرت سایت شما حتی قبل از انتشار آن آسیب برساند. بنابراین، اگرچه ممکن است بخشی از هزینه ها را پوشش دهد، اما برای دوره های طولانی راه حلی نیست.

تفاوت Addon Domain و پارک دامنه
فرق Addon Domain و پارک دامنه

تفاوت Addon Domain و پارک دامنه

قبل از پایان، یک تمایز نهایی وجود دارد که ارزش آن را دارد: دامنه های افزودنی در مقابل دامنه های پارک شده. هر دوی این گزینه ها را در حساب cPanel خود خواهید دید. در حالی که مشابه هستند، آنها برای چیزهای جداگانه در نظر گرفته شده اند.

دامنه پارک شده هر نام دامنه ای است که به هیچ وب سایت یا سرویس وب منحصر به فردی پیوند داده نشده باشد. دامنه های پارک شده ممکن است به هیچ صفحه ای پیوند داده نشوند، یا می توانند به عنوان نام مستعار برای دامنه اصلی دیگر استفاده شوند.

از طرف دیگر، دامنه افزودنی برای نمایش یک وب سایت کاملاً مجزا از سایر دامنه ها است. می‌توانید از طریق cPanel خود یک دامنه افزودنی اضافه کنید، و این به شما امکان می‌دهد تنظیمات چندین وب‌سایت را از یک کنترل پنل کنترل کنید.

به طور خلاصه، دامنه های پارک شده چندین دامنه برای یک وب سایت هستند، در حالی که دامنه های افزودنی دامنه های متعددی برای وب سایت های مختلف هستند اما در یک کنترل پنل قابل دسترسی هستند.

سخن پایانی

هیچ چیز جذابی در مورد دامنه های پارک شده وجود ندارد. در ابتدایی ترین حالت، آنها فقط دامنه های ثبت شده ای هستند که استفاده نمی شوند. با این حال، این بدان معنا نیست که آنها مفید نیستند شما می توانید دامنه ها را قبل از اینکه واقعاً به آنها نیاز داشته باشید رزرو کنید، یا ترافیک را از یک دامنه پارک شده به دامنه اصلی خود ارسال کنید تا مقداری ترافیک نادرست اضافی را مشاهده کنید.

دلیل شما هر چه که باشد، لحظه ای که به یک ایده نام دامنه منحصر به فرد می رسید، آن را در اسرع وقت قفل کنید. سپس، تصمیم بگیرید که چگونه می خواهید از شناسه آنلاین جدید خود استفاده کنید.

سوالات متداول پارک دامنه

 1. دامنه پارک در سی پنل چیست؟
  دامنه پارک شده (یا نام مستعار (cPanel >> Home >> Domains >> Aliases) در رابط cPanel) یک دامنه ثانویه است که به دامنه اصلی کاربر اشاره می کند. اگر کاربران از وب سایت دامنه پارک شده بازدید کنند، وب سایت اصلی ظاهر می شود. به عنوان مثال، cpanel.com یک دامنه پارک شده است که به http://www.cpanel.net/ اشاره می کند.
 2. دامنه پارک و دامنه Point چیست؟
  دامنه های پارک شده به دامنه اصلی شما اشاره می کنند و صفحات وب مشابهی را به اشتراک می گذارند. آنها صفحات یا پوشه های فهرست جداگانه ندارند. در واقع، دامنه پارک شده نام دیگری برای وب سایت اصلی شما است. رایج ترین مثال زمانی است که یک شرکت چندین پسوند را برای یک نام دامنه خریداری می کند و آنها را به نام دامنه اصلی نشان می دهد.
 3. آیا دامنه های پارک شده یک خطر امنیتی هستند؟
  در حالی که پارک کردن دامنه ممکن است در نگاه اول بی ضرر به نظر برسد، دامنه های پارک شده تهدیدهای مهمی هستند، زیرا می توانند بازدیدکنندگان را به صفحات فرود مخرب یا ناخواسته هدایت کنند یا در هر مقطع زمانی کاملاً مخرب شوند.
چقدر مفید بود؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *