تصویر هاستینگ
راه های افزایش امنیت دامنه

راه های افزایش امنیت دامنه

فرض کنید یک وب سایت تجارت الکترونیک دارید. کاربران ناشناس، و همچنین مشتریان و بازدیدکنندگان موجود، روز به روز از نام دامنه شما برای اجرای کارهای ساده استفاده می کنند. مانند خرید از فروشگاه آنلاین شما، درخواست پشتیبانی فنی، ایجاد تغییرات در حساب کاربری آنها، ارسال ایمیل و سایر تعاملات با وب سایت شما. به عبارت دیگر: نام دامنه شما بسیار مهم است. اما اگر یک روز از خواب بیدار شوید و متوجه شوید که دامنه شما دیگر پاسخ نمی دهد یا بدتر از آن اینکه دامنه شما محتوای متفاوتی نسبت به طراحی اصلی وب سایت شما نشان می دهد، چه واکنشی نشان خواهید داد. در این مقاله به بررسی راه های افزایش امنیت دامنه می پردازیم.

منظور از دزدیدن دامنه چیست؟

ربودن دامنه راه دیگری برای گفتن اینکه نام دامنه شما به سرقت رفته است است.

این بدان معناست که شخصی به جزئیات حساب ثبت کننده دامنه شما دسترسی پیدا کرده است و اکنون کنترل کامل تمام عملکردهای مبتنی بر دامنه، از جمله تغییر سرورهای نام DNS، تنظیم وضعیت دامنه جدید و انتقال نام دامنه، و همچنین تغییر مشخصات شخصی و فنی را در اختیار دارد. و جزئیات اداری تمام دامنه های واقع در آن حساب.

دزدیده شدن دامنه شما می تواند به طور قابل توجهی و منفی بر کسب و کار شما تأثیر بگذارد و اگر مالکیت دامنه خود را بازیابی نکنید، می تواند به کل شرکت شما تمام شود.

هنگامی که دامنه شما ربوده شد، مهاجمان احتمالاً آن را به ثبت کننده دیگری منتقل می کنند، رایج ترین کاری که در این موارد انجام می دهند. هنگامی که این اتفاق می افتد، تلاش برای بازگرداندن آن به مالک اصلی حتی پیچیده تر می شود.

منظور از دزدیدن دامنه چیست؟
منظور از دزدیدن دامنه

چگونه کسی می تواند نام دامنه من را هک کند؟

راه های زیادی برای مهاجمان وجود دارد که کنترل نام دامنه شما را به دست آورند، از جمله:

فریب شما را با نمایش یک صفحه فیشینگ جعلی برای دریافت جزئیات ورود به سیستم ثبت دامنه شما.
نقض داده‌های ثبت‌کننده دامنه، که ورود و رمز عبور شخصی شما را در معرض دید مهاجمان قرار می‌دهد.

آنها با شما تماس می گیرند و ادعا می کنند که ثبت کننده دامنه شما هستند و برای تأیید اطلاعات حساب شما جزئیات ورود را می خواهند.
کی لاگرهای محلی نصب شده در رایانه شما، که در نهایت همه کلیدهای فشرده شده را ثبت کرده و اطلاعات را برای مهاجمان ارسال می کند.

با ثبت کننده دامنه خود تماس بگیرید. این سریعترین راه است. با تیم پشتیبانی فنی ثبت نام خود تماس بگیرید، وضعیت را توضیح دهید و آنها احتمالاً شروع به بررسی حساب شما خواهند کرد.
پس از مدتی، آنها ممکن است راهی برای احراز هویت مالکیت حساب شما بخواهند. این ممکن است شامل ارسال اطلاعات شخصی مانند شناسه اجتماعی، گواهینامه رانندگی و سایر جزئیات باشد تا به شما کمک کند تا ثابت کنید واقعاً شما درخواست دسترسی دارید.

روش های افزایش امنیت دامنه

بیایید یاد بگیریم که چگونه از این مشکلات در نام دامنه خود جلوگیری کنیم. مراحل زیر در واقع بسیار ساده هستند در واقع، آنها به هیچ توانایی فنی خاصی نیاز ندارند.

یک شرکت ثبت کننده دامنه خوب انتخاب کنید

انواع مختلفی از ثبت کننده های دامنه وجود دارد که همگی خدمات اولیه یکسانی را ارائه می دهند: آنها به شما امکان ثبت نام دامنه را می دهند.

روش های برای افزایش امنیت دامنه
روش برای افزایش امنیت دامنه

مدیریت DNS برای افزایش امنیت دامنه

اگر صاحب سرور DNS خصوصی خود نیستید، همیشه خوب است که بتوانید رکوردهای DNS را مستقیماً از کنترل پنل دامنه خود تنظیم کنید.
پشتیبانی فنی: امروزه داشتن نمایندگی های پشتیبانی آنلاین 24×7 ضروری است. اگر مشکلی دارید، آنها اولین کسانی هستند که با آنها تماس می گیرند، بنابراین مطمئن شوید که همیشه در دسترس هستند – نه تنها از طریق ایمیل، بلکه از طریق تلفن و سیستم بلیط. اگر می خواهید دامنه های ربوده شده خود را بازیابی کنید، پشتیبانی فوری بسیار مهم است.
2. احراز هویت دو مرحله ای را فعال کنید
این برخی از مفیدترین توصیه‌های امنیتی است که همیشه به شما می‌دهیم: احراز هویت دو عاملی را در تمام حساب‌های آنلاین خود فعال کنید. این شامل ثبت نام دامنه شما می شود، جایی که همه نام های دامنه شما در آن قرار دارند. اگر کسی بتواند نام کاربری و رمز عبور شما را دریافت کند، لایه دوم احراز هویت واقعاً می تواند شما را از از دست دادن کنترل دامنه های خود محافظت کند.

برای افزایش امنیت دامنه همیشه قفل دامنه را فعال کنید

قفل کردن دامنه یک بهبود رایج امنیتی است که توسط همه ثبت کنندگان نام دامنه ارائه می شود: به شما امکان می دهد از انتقال نام دامنه غیرمجاز به ثبت کننده دیگر جلوگیری کنید. این یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین راه‌ها برای محافظت از نام‌های دامنه در برابر فعالیت‌های ربایی است. اغلب به طور پیش فرض در اکثر ثبت کننده های محبوب فعال می شود.

محافظت WHOIS را فعال کنید

فعال بودن محافظت WHOIS شما واقعا می تواند به کاهش میزان داده های شخصی که در معرض اینترنت قرار می دهید کمک کند. این شامل:

  • نشانی
  • شهر، ایالت و کشور
  • شماره تلفن
  • آدرس ایمیل

همانطور که می بینید، اطلاعات WHOIS دامنه شما می تواند داده های زیادی را در مورد شما آشکار کند، که بعداً می تواند برای راه اندازی حملات مهندسی اجتماعی استفاده شود. با فعال کردن این ابزار امنیتی، میزان داده‌های آسیب‌پذیر OSINT در مورد خود یا شرکتتان را کاهش می‌دهید.

محافظت WHOIS را فعال کنید
محافظت WHOIS

برای افزایش امنیت دامنه اطلاعات تماس دامنه خود را به روز نگه دارید

در اینجا یک کلید دیگر برای افزایش امنیت دامنه وجود دارد: همیشه اطلاعات تماس دامنه خود را دقیق و به روز نگه دارید.

ما داستان‌های زیادی در مورد ربوده شدن نام‌های دامنه شنیده‌ایم، زیرا اطلاعات تماس شامل یک آدرس ایمیل قدیمی و منقضی شده است، چیزی که هکرها می‌توانند به راحتی از آن به نفع خود استفاده کنند. .

در مواقع اضطراری، جزئیات تماس، اداری، فنی و سوء استفاده شما باید همیشه منعکس کننده جزئیات تماس دقیق باشد. به این ترتیب ثبت کننده دامنه شما می تواند در صورت به خطر افتادن امنیت حساب شما در اسرع وقت با شما تماس بگیرد.

برای هرگز جزئیات ورود به سیستم ثبت دامنه خود را با افراد غریبه به اشتراک نگذارید

جزئیات ورود ثبت کننده دامنه خود را به هر قیمتی محافظت کنید. این شامل عدم به اشتراک گذاشتن جزئیات ورود به سیستم با کسی است که صددرصد قابل اعتماد نیست.

برای برخی از طراحان وب، توسعه دهندگان و سایر سرویس های فناوری اطلاعات نسبتاً معمول است که از داده های ورود به سیستم ثبت دامنه شما برای تغییر برخی تنظیمات DNS درخواست کنند. حقیقت این است که شما می توانید این تغییرات را بدون دادن دسترسی به آنها، تغییر سوابق DNS یا تنظیم یک نام سرور جدید برای نام دامنه خود انجام دهید. این علم موشک نیست؛ اگر خودتان نمی دانید چگونه این کار را انجام دهید، از ثبت کننده دامنه خود کمک بخواهید اما از به اشتراک گذاشتن جزئیات ورود خود با افراد غریبه خودداری کنید.

اگر نمی‌توانید تغییرات را خودتان انجام دهید و متوجه شدید که دسترسی به حساب ثبت‌کننده‌تان واقعا ضروری است، بهترین گزینه ایجاد یک حساب فرعی با امتیازات محدود است تا مطمئن باشید دیگران چیزی فراتر از آنچه لازم است را تغییر نمی‌دهند.

هرگز جزئیات ورود به سیستم ثبت دامنه خود را با افراد غریبه به اشتراک نگذارید
به اشتراک نذاشتن جزئیات سیستم ثبت دامنه
سخن پایانی

نام دامنه شما به اندازه کد و برنامه های شما مهم است. اگر آن را از دست بدهید، کسب و کار شما ممکن است کاهش یابد، مشتریان اگر نتوانند به شما دسترسی پیدا کنند گیج خواهند شد، اگر کسی محتوای اصلی شما را با مطالب جدید جایگزین کند، رتبه بندی سئو شما کاهش می یابد (در چند کلمه مانع از پردازش فروش جدید شما می شود. ، این یک فاجعه خواهد بود.

چقدر مفید بود؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *