تصویر هاستینگ
انواع سیستم عامل سرور

انواع سیستم عامل سرور

سیستم عامل های سرور برای پلتفرم هایی طراحی شده اند که به عنوان سرورهای وب، سرورهای کاربردی، سرورهای پایگاه داده، سرورهای ایمیل یا سایر پلتفرم هایی که روی یک سرور اختصاصی اجرا می شوند، عمل می کنند. سیستم عامل های سرور در مقایسه با سیستم عامل های استاندارد مزایای مختلفی از جمله اتصالات کاربر نامحدود، حافظه بیشتر و بهینه سازی های پیشرفته شبکه را ارائه می دهند.در این مقاله با انواع سیستم عامل سرور و نحوه انتخاب بهترین سیستم عامل سرور برای نیازهای خود آشنا خواهید شد.

سیستم عامل سرور چیست؟

سیستم عامل سرور یک سیستم عامل پیشرفته است که برای اجرا بر روی سرورها طراحی شده است. دارای ویژگی ها و زیرسیستم های لازم برای عملکرد در معماری سرویس گیرنده-سرور و پاسخگویی به درخواست های مشتریان است. یک سیستم عامل سرور از ابتدا طراحی شده است تا ویژگی های مناسب برای برنامه های کاربردی چند کاربره و حیاتی تجاری را ارائه دهد. این رابط مرکزی را برای مدیریت کاربران، پیاده سازی امنیت و سایر فرآیندهای اداری فراهم می کند. تمرکز سیستم عامل سرور معمولاً امنیت، ثبات و همکاری است.

سیستم عامل های سرور پیاده سازی پلتفرم های مختلف سرور را تسهیل می کنند، مانند:

 • وب سرورها
  یک وب سرور میزبان برنامه ها و داده ها است و به درخواست های مشتری برای صفحات وب یا سایر خدمات مبتنی بر وب پاسخ می دهد. وب سرورهای رایج Apache، Microsoft Internet Information Services (IIS) و Nginx هستند.
 • میل سرور
  سرور پست الکترونیکی به کاربران اجازه می دهد تا ایمیل ها را برای کسب و کار خود ارسال و دریافت کنند و حساب های ایمیل فردی را بر اساس یک دامنه خاص کنترل می کند.
 • سرورهای فایل اشتراک
  فایل شامل یک نقطه ذخیره مشترک برای یک کسب و کار برای ذخیره اسناد یا داده ها – یک درایو شبکه است.
 • سرورهای پایگاه داده
  برخی از سیستم عامل های سرور شامل یکپارچه سازی پایگاه داده هستند که ساخت صفحه وب پویا را بر اساس محتویات پایگاه داده تسهیل می کند.
 • سرورهای اپلیکیشن
  سیستم عامل های سرور باید قادر به اجرای برنامه های کاربردی مهم تجاری باشند، خواه CRM خود میزبان یا SaaS باشد. سیستم عامل سرور معمولاً به عنوان یک محیط مشترک برای برنامه های مشترک مختلف عمل می کند.
 • سرورهای پرینت
  یکی دیگر از ویژگی هایی که سیستم عامل های سرور تسهیل می کنند اشتراک گذاری چاپ است که به چندین ماشین اجازه می دهد از یک چاپگر استفاده کنند.
سیستم عامل سرور چیست؟
سیستم عامل سرور

انواع سیستم عامل های مناسب برای سرور

اگر کارها به منابع زیادی نیاز نداشته باشند، سیستم عامل های سرور می توانند چندین مورد از ویژگی های ذکر شده در بالا را مدیریت کنند. اگر به بسیاری از مشتریان/کاربران نیاز به سرویس دهی دارند یا برنامه های میزبانی شده به قدرت پردازش زیادی نیاز دارند، عملکردها را در چندین سرور متنوع کنید. تفاوت در سهم بازار احتمالاً به این دلیل است که لینوکس رایگان است و مانند ویندوز به مجوزهای مبتنی بر کاربر نیاز ندارد. هر سیستم عاملی مزایا و معایب خود را دارد و سهولت استفاده از آن به سطح صلاحیت فنی کاربر بستگی دارد. لیست زیر جامع نیست، اما رایج ترین سیستم عامل های سرور را در بر می گیرد.

ویندوز سرور از انواع OS مناسب برای سرور

مایکروسافت خانواده سیستم عامل مناسب سرور ویندوز را برای استفاده شخصی روزمره و استفاده حرفه ای در سرورها توسعه داد. سیستم عامل ویندوز سرور از مدیریت در سطح سازمانی، ذخیره سازی داده ها و مجموعه یا برنامه های گسترده پشتیبانی می کند.

ویندوز سرور دارای مدیریت حافظه مجازی، تجربه کامل رابط کاربری گرافیکی دسکتاپ، امکان چندوظیفگی و پشتیبانی از دستگاه های جانبی مختلف است. مایکروسافت معمولاً 10 سال از ویندوز سرور پشتیبانی می کند.

مزایای سیستم عامل ویندوز سرور عبارتند از رابط کاربری گرافیکی بصری، پشتیبانی از سیستم های متقارن چند پردازنده، پشتیبانی عالی از برنامه های شخص ثالث، و بسیاری از نسخه ها برای انتخاب. معایب نیاز به مجوز مبتنی بر کاربر و تهدیدات امنیتی بیشتر ویروس در مقایسه با سایر پلتفرم ها است.

ویندوز سرور از انواع سیستم عامل سرور
ویندوز سرور

استفاده از لینوکس در سیستم عامل سرور

لینوکس خانواده ای از سیستم عامل های یونیکس مانند است که تمام ویژگی های یونیکس را دارد. این منبع باز است، به صورت رایگان در دسترس است، عملیات چند کاربره، چند فرآیندی و چند رشته ای را تسهیل می کند. با این حال، سرورهای لینوکس به دانش فنی بیشتری نیاز دارند از نصب تا تعمیر و نگهداری و رفع اشکال.

یکی از رایج ترین پلتفرم های میزبانی وب سایت، LAMP، مبتنی بر لینوکس است (لینوکس، آپاچی، MariaDB/MySQL، Perl/PHP/Python).

برخی از محبوب ترین توزیع های سرور لینوکس عبارتند از:

 • سرور اوبونتو
 • سرور دبیان
  فدورا
 • OpenSUSE Leap.
 • SUSE Linux Enterprise Server.
 • آرچ لینوکس.

مزایای یک سیستم عامل سرور لینوکس امنیت بالا، تنوع گسترده ای از توزیع ها، نرم افزار منبع باز یکپارچه، از جمله کامپایلرهای زبان سطح بالا، و توانایی کنترل سیستم با استفاده از رابط کاربری گرافیکی است. معایب آن عدم پشتیبانی طولانی مدت برای برخی از توزیع ها و برخی عملیات پیچیده، مانند به روز رسانی سیستم است.

استفاده از لینوکس در سیستم عامل سرور
سیستم عامل لینوکس برای سرور

Red Hat Enterprise Linux (RHEL) از انواع سیستم عامل سرور

RHEL یک توزیع دسکتاپ و سرور لینوکس است که توسط Red Hat ایجاد شده است. در ابتدا، RHEL به عنوان سرور پیشرفته لینوکس Red Hat منتشر شد و بعداً به Red Hat Enterprise Linux AS تغییر نام داد که شامل دو توزیع بود – Red Hat Enterprise Linux ES و Red Hat Enterprise Linux WS.

کد منبع RHEL به صورت رایگان در دسترس است، اما Red Hat از مقررات سختگیرانه ای استفاده می کند که توزیع مجدد نسخه رسمی سیستم عامل لینوکس را محدود می کند. این محدودیت‌ها برای مشتقات شخص ثالث که شامل اجزای غیر رایگان مانند علائم تجاری Red Hat نیستند، اعمال نمی‌شود.

مزایای RHEL پشتیبانی گسترده و وصله‌های موجود، ارتقاء و راه‌حل‌های آسیب‌پذیری امنیتی است. معایب RHEL دوره های آموزشی گران قیمت و فقدان راه حل های شخصی است.

سیستم عامل های مبتنی بر یونیکس

یونیکس در ابتدا یک سیستم عامل اشتراک زمان برای کامپیوترهای کوچک بود و با گذشت زمان به یکی از گسترده ترین سیستم عامل های محیط کلاینت سرور تبدیل شد. زبان برنامه نویسی یونیکس C است که ایجاد پورت های یونیکس را برای بسیاری از ماشین ها تسهیل می کند.

مزایای یونیکس یک محیط چند کاربره، پشتیبانی داخلی از TCP/IP و سطح بالایی از ثبات و امنیت است. نکته منفی این است که پولی است و فروشندگان مختلف نسخه های مختلف یونیکس را می فروشند، بنابراین نسخه استاندارد یونیکس وجود ندارد.

NetWare از انواع سیستم عامل سرور

Novell NetWare یک سیستم عامل شبکه مبتنی بر سرور است که برای عملکرد به سرور اختصاصی نیاز دارد. این یک سیستم عامل گسترده در شبکه های محلی اولیه بود.

مزایای NetWare پشتیبانی آن از چند پردازنده و مدیریت حافظه فیزیکی با ظرفیت بالا و همچنین عملکردهای به اشتراک گذاری و چاپ فایل درجه یک در شبکه های شرکتی است. سیستم عامل همچنین طیف گسترده ای از رابط های مدیریتی از جمله رابط وب را ارائه می دهد.

معایب آن قیمت، پشتیبانی ضعیف، فرآیند نصب چالش برانگیز و پشتیبانی کم از برنامه های شخص ثالث است.

NetWare از انواع سیستم عامل سرور
NetWare

سیستم عامل macOS برای سرور

MacOS Server یک سیستم عامل سرور یونیکس است که بر پایه macOS است که توسط اپل توسعه یافته است. این سیستم عامل بر روی macOS ساخته می شود و عملکرد سرور و ابزارهای مدیریت سیستم و همچنین ابزارهایی برای مدیریت دستگاه های macOS و iOS را اضافه می کند.

اگر از کلاینت‌های مک در شبکه خود استفاده می‌کنید، سرور macOS با توجه به توانایی آن در ایجاد آسان ویژگی‌ها برای کلاینت‌های مک، یک انتخاب عالی است.

مزیت های سرور macOS مدیریت آسان، رابط کاربری گرافیکی بصری، پشتیبانی عالی و توزیع آسان حجم کار در چندین ماشین است. بنابراین، افزایش قدرت پردازش آسان است. سیستم عامل دارای مجوز کاربر نامحدود است.

معایب آن این است که macOS Server فقط روی سخت افزار اپل اجرا می شود که می تواند گران باشد و برنامه های شخص ثالث زیادی وجود ندارد. همچنین، در حالی که اپل نرم‌افزار متن‌باز را در سیستم خود پیاده‌سازی می‌کند، تغییراتی خاص برای macOS وجود دارد که نیاز به بررسی برخی از مشکلاتی دارد که در لینوکس وجود ندارد.

سیستم عامل macOS برای سرور
سیستم عامل macOS برای استفاده در سرور

FreeBSD از انواع سیستم عامل سرور

FreeBSD یک سیستم عامل سرور رایگان و متن باز شبیه به یونیکس است. سیستم عامل یک سیستم کامل را حفظ می کند که هسته، درایورها، ابزارهای کمکی و اسناد را ارائه می دهد و شامل مجموعه نرم افزارهای مرتبط با سرور گسترده است. بنابراین، FreeBSD به راحتی به عنوان سرور ایمیل، وب سرور، فایروال و غیره پیکربندی می شود.

FreeBSD تیم امنیتی خود را دارد که تمام نرم افزارهای ارسال شده با توزیع پایه را بررسی می کند و اجازه نصب برنامه های شخص ثالث از بسته های باینری را می دهد.

مزایای FreeBSD این است که سریع، کاملا رایگان است، امنیت خوبی دارد که از فایروال ipfw استفاده می کند و ابزارهای زیادی در دسترس و متعلق به تیم FreeBSD است.

معایب FreeBSD این است که یادگیری آن بسیار آسان نیست زیرا از پشتیبانی جامعه ضعیف تری نسبت به لینوکس برخوردار است و پشتیبانی از راننده ندارد.

بهترین سیستم عامل سرور برای مشاغل

این بخش توضیح می دهد که کدام سیستم عامل سرور بر اساس اندازه سازمان شما مناسب تر است. لیست کامل نیست، اما بهترین گزینه های سیستم عامل سرور را نشان می دهد.

سیستم عامل مناسب کسب و کارهای کوچک

بهترین انتخاب سیستم عامل برای یک سرور از میان انواع سیستم عامل سرور کسب و کار کوچک به بودجه، نوع سرور و تخصص تیم تعمیر و نگهداری بستگی دارد.

اگر بودجه ای دارید که می توانید از پس خرید سیستم عامل سرور برآیید، یک انتخاب خوب سیستم عامل Windows Server Essentials (سرور Windows Small Business Server سابق) است. این یک راه حل خوب برای شرکت های زیر 25 سال کاربر و یک تیم تعمیر و نگهداری کوچک است.

این سیستم عامل دارای یک رابط آشنا و پشتیبانی گسترده از برنامه های شخص ثالث با قیمت مناسب است. این اتصال را تسهیل می کند و شامل کلاینت های ایمیل، دسترسی از راه دور، پشتیبانی از دستگاه های تلفن همراه، به اشتراک گذاری فایل و چاپگر، پشتیبان گیری و بازیابی و سایر ویژگی ها می شود.

اگر سیستم‌عامل تولیدی رایگان و پایدار را ترجیح می‌دهید، یک توزیع لینوکس رایگان مانند سرور اوبونتو یا دبیان انتخاب کنید.

هر دو توزیع لینوکس بسیار محبوب و پایدار هستند و دارای پشتیبانی رسمی و انجمن عالی هستند. به عنوان مثال، نسخه های LTS (پشتیبانی طولانی مدت) اوبونتو به مدت پنج سال به روز رسانی دریافت می کنند.
لینوکس به دانش گسترده ای نیاز دارد، بنابراین مطمئن شوید که یک مدیر سیستم آگاه برای مدیریت پیکربندی و عملیات پیچیده تر دارید.

بهترین سیستم عامل سرور برای مشاغل
بهترین سیستم عامل سرور برای کسب و کار

سرور مناسب برای کسب و کار متوسط

برای یک کسب و کار متوسط، ضروری است که سیستم عاملی را انتخاب کنید که به کسب و کار شما اجازه رشد دهد. با این حال، شما سرمایه گذاری سنگینی که ممکن است به آن نیاز نداشته باشید نمی خواهید.

به دلیل مقیاس پذیری، توزیع های لینوکس احتمالا بهترین انتخاب برای یک تجارت متوسط ​​هستند. به عنوان مثال سرور اوبونتو، یک سیستم عامل رایگان، پایدار و آسان برای نصب با یک نام قابل اعتماد است. از آنجایی که منبع باز است، قابلیت سفارشی‌سازی گسترده‌ای دارد که به شما امکان می‌دهد سیستم‌عامل را مطابق با نیازهای تجاری خود تنظیم کنید.

صرفه جویی در هزینه در سیستم عامل به معنای بودجه بیشتر برای مقیاس بندی و پیاده سازی ویژگی های امنیتی است.

راه حل های دیگری که دارای برچسب قیمت هستند، اما مقرون به صرفه هستند، RHEL و Windows Server Standard Edition هستند.

سیستم عامل سرور برای کسب و کار بزرگ

انتخاب سیستم عامل برای یک کسب و کار بزرگ به نوع سرور و عملکرد آن بستگی دارد. به عنوان مثال، سرور ویندوز در دامنه اکتیو دایرکتوری انتخاب خوبی برای سرور فایل، سرور احراز هویت یا سرور ایمیل است. از طرف دیگر، هر دو ویندوز و لینوکس گزینه های خوبی برای وب سرور هستند.

به عنوان مثال، Windows Server Datacenter Edition انتخاب خوبی برای یک مرکز داده بسیار مجازی یا یک محیط ابری است. سیستم عامل اجازه می دهد تا تعداد نامحدودی از نمونه های سرور ویندوز را در یک سرور، چه در محیط های فیزیکی و چه در محیط های مجازی، انجام دهد.

از سوی دیگر، SUSE Linux Enterprise Server (SLES) یک سیستم عامل منبع باز است. این برای بارهای کاری گسترده در مراکز داده بزرگ و همچنین برای محیط های تک سرور طراحی شده است. SLES مبتنی بر اشتراک است و دسترسی به وصله‌ها، اصلاحات و به‌روزرسانی‌های امنیتی را از طریق پورتال مشتری SLES فراهم می‌کند.

سخن پایانی

پس از خواندن این مقاله، باید در مورد رایج ترین سیستم عامل های سرور و نحوه انتخاب بهترین مناسب برای کسب و کار خود آشنا شدید. با توجه به این مورد می توانید در مورد انتخاب انواع سیستم عامل سرور راحت تر تصمیم گیری نمایید.

سوالات متداول انواع سیستم عامل سرور

 1. سیستم عامل سرورهای سرور ایران چیست؟
  در سرور ایران سیستم عامل ها از نوع لینوکسی بوده تا بتوانند بیشترین بازدهی را برای شما با هزینه ای به صرفه داشته باشند.
 2. چگونه می توان از سرور، سرور تهیه کرد؟
  شما می توانید با مراجعه به سایت سرور ایران و در بخش هاست و سرور در بالای صفحه، پلن مورد نیاز خود را به راحتی انتخاب کنید.
 3. بهترین سیستم عامل برای سرور چیست؟
  با توجه به هزینه و کارایی، سرورهای لینوکسی یکی از بهترین گزینه ها برای هر نوع کسب و کار به شمار می روند. اما با اینحال باز هم بستگی به نوع کاربری شما دارد.
چقدر مفید بود؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *