تصویر هاستینگ
علت نمایش خطای ۴۰۳ چیست؟

علت نمایش خطای ۴۰۳ چیست؟

در هنگام باز کردن یک وبسایت، از دسته خطاهای ناامید کننده ای که ممکن است با آن مواجه شوید، خطای 403 است. اما علت نمایش خطای ۴۰۳ چیست؟ ارور 403 که به ارور 403 WordPress نیز مشهور است ممکن است در اثر موارد متعددی رخ دهد. در ادامه به بررسی کامل این موارد می پردازیم.

دلایل رخ دادن ارور 403

ارور forbidden 403 در هنگامی رخ می دهد که درخواستی به سرور ارسال شده و سرور نیز متوجه این درخواست شده است اما از اجازه دادن به این درخواست  خودداری می کند. از این رو وبسایت باز نشده و خطای 403 نمایان می شود. یه طور کل در پاسخ به علت نمایش خطای ۴۰۳ چیست؟ باید گفت که این اتفاق بیشتر در هنگام خراب بودن پرونده htaccess. رخ می دهد و در حالت دیگر ممکن است به علت Config  اشتباه مجوزهای پرونده رخ دهد. البته از دیگر مواردی که در این امر تاثیر گذار است، استفاده از افزونه هایی است که بر روی سایت استفاده شده است.

نحوه رفع ارور 403 توسط کاربر

با توجه به پاسخ علت نمایش خطای ۴۰۳ چیست؟ می توان راحت تر به رفع خطای forbidden 403  پرداخت. به عنوان کاربر، برای رفع خطا می توانید 4 اقدام کلیدی انجام دهید تا در صورتی که مشکل از سایت نباشد، بتوانید اجازه مورد نیاز را از سرورها دریافت نمایید.

بارگذاری مجدد صفحه جهت رفع ارور 403

در برخی مواقع ممکن است تا به دلیل بروز و اختلال و قطعی های ناگهانی با ارور 403 مواجه شوید. از این رو بارگذاری مجدد می تواند بسیار کارساز باشد. برای refresh صفحه نیز تنها کافی است تا از آیکون چرخشی کنار آدرس دامنه استفاده نمایید یا به صورت راحت تر از کلید F5  و یا به عنوان روش دیگر از کلید های ترکیبی ctrl+R استفاده نمایید.

بارگذاری مجدد صفحه جهت رفع ارور 403
بارگذاری مجدد صفحه جهت رفع خطای 403

بررسی مجدد آدرس سایت

در برخی مواقع ممکن است تا به اشتباه ادرس سایت کم یا زیاد وارد شود. در این صورت به احتمال زیاد خطای forbidden 403 دریافت خواهید کرد. جهت رفع این مشکل نیز تنها کافی است تا با بررسی مجدد آدرس، URL درست را وارد نمایید.

پاک کردن کش (cache) مرورگر

با توجه به پاسخ علت نمایش خطای ۴۰۳ چیست؟ ممکن است پاک کردن کش و کوکی ها در اخذ مجوز دسترسی از سرورها کارآمد واقع شود. به طور کلی کش کمک می کند تا وبسایت ها با سرعت بهتری بارگذاری شوند. اما گاهی اوقات همین مسئله سبب می شود تا با forbidden 403  مواجه شوید. از این رو پاک کردن Cache و Cookies در تنظیمات مرورگر می تواند کمک کننده باشد.

استفاده از یک مرورگر دیگر برای رفع خطای 403

گاهی اوقات استفاده از از یک مرورگر ثانویه می تواند حلال مسئله ارور 403 باشد. برای اینکار نیز مرورگرهای متنوعی نظیر:

 • کروم
 • فایرفاکس
 • مایکروسافت اج
 • اوپرا
 • و…

وجود دارد که می توانند کمک کننده باشند. استفاده از مرورگر دیگر از این جهت سودمند است که ممکن است به این وسیله سرورها مجوز لازم برای دسترسی را صادر کنند.

رفع ارور 403 سایت توسط صاحب سایت

پیش تر به بررسی پرسش علت نمایش خطای ۴۰۳ چیست؟ پرداخته شد اما به طور دقیق، نحوه رفع این ارور برای صاحبان سایت ها به چه صورت است؟ به طور کل 6 عامل مهم هستند که می توانند در رفع ارور 403 تعیین کننده باشند. این عوامل عبارت اند از:

 1. چک کردن سطح دسترسی فایل های سرور
 2. بررسی افزونه های نصب شده بر روی سایت
 3. بررسی فایل
 4. چک کردن قالب WordPress
 5. غیرفعال کردن CDN سایت
 6. تماس با شرکت ارائه دهنده هاست

در ادامه به بررسی فنی این 6 مورد خواهیم پرداخت که هر کدام می توانند یکی از پاسخ ها علت نمایش خطای ۴۰۳ چیست؟ باشند.

چک کردن سطح دسترسی فایل های سرور
بررسی سطح دسترسی فایل ها

چک کردن سطح دسترسی فایل های سرور

در سایت های وردپرسی هر فایل دارای سطح دسترسی خاص و منحصر به فرد می باشد و این مجوزها کنترل می کنند که چه کسی می تواند محتوای پوشه ها را مشاهده کرده و به آن دسترسی پیدا کند. مجوزهای هر کدام از فایل ها نیز با یک عدد سه رقمی مشخص می شود که در صورت بروز اختلال ممکن است با ارور 403 مواجه شوید.

برای چک کردن سطح دسترسی فایل ها می توانید از نرم افزار FileZilla  استفاده نمایید. برای این کار لازم است تا وارد برنامه شده و پس از اتصال به سرور سایت، روی فایلی که می خواهید سطح دسترسی آن را تغییر دهید، راست کلیک کنید و گزینه File permissions را انتخاب نمایید.

بعد از انتخاب صفحه جدیدی باز می شود که می توانید در بخش Numeric value  میزان دسترسی دلخواه که معمولا برای فایل های php 644 است و برای پوشه ها 755 را وارد نمایید. بعد از اتمام کار لازم است تا بر روی گزینه OK کلیک کنید.

بررسی پلاگین ها

افزونه های نصب شده بر روی وردپرس نیز از دیگر مواردی است که ممکن است پاسخ علت نمایش خطای ۴۰۳ چیست؟ باشد. در برخی موارد، درست پس از نصب افزونه استن که با ارور 403 مواجه می شوید. در این حالت لازم است تا امتحان کنید که پس از حذف افزونه نیز همچنان با ارور  forbidden 403مواجه می شوید یا خیر.

در صورتی که پس از حذف افزونه همچنان با ارور 403 مواجه می شدید لازم است تا همه پلاگین ها را حذف کرده و دوباره بررسی کنید. لازم به ذکر است که بهتر است این مورد را آخر کار قرار بدهید چرا که غیرفعال کردن و فعال کردن دوباره افزونه هایی که اختلال ایجاد نمی کنند ممکن است زمان بر باشد. یکی از ساده ترین روش ها برای غیرفعال کردن پلاگین ها تغییر نام پوشه plugins در wp-content است.

چک کردن قالب WordPress

در برخی حالات ممکن است که پاسخ علت نمایش خطای ۴۰۳ چیست؟ ایرادی از طرف قالب وردپرس باشد. در این حالت لازم است تا یکبار قالب را غیرفعال کرده و سپس سایت را دوباره بررسی کنید. در صورتی که مشکل از قالب باشد با غیرفعال کردن آن دیگر ارور 403 نمایش داده نمی شود.

دریافت ارور 403 در بخش تصاویر

در صورتی که در بخش تصاویر، JavaScript و یا بخش CSS، forbidden 403 دریافت می کنید بهتر است تا CDN سایت را یکبار غیرفعال کرده و دوباره امتحان کنید.

راهکار بررسی htaccess. در علت نمایش خطای ۴۰۳ چیست؟

یکی از راهکارهایی که می توانید برای رفع ارور 403 در نظر بگیرید، بررسی و چک کردن فایل htaccess. است. در این حالت بهتر است تا یک بک آپ و کپی از این فایل تهیه کنید و سپس آن را پاک کنید. در صورتی که مشکل از این فایل باشد، ارور رفع می شود و در غیر اینصورت می توانید آن را دوباره بارگذاری کنید تا مشکلی به وجود نیاید.

در صورتی که مشکل از فایل htaccess. باشد لازم است تا از طریق تنظیمات به پیوندهای یکتا رفته و سپس روی ذخیره تغییرات کلیک کنید تا دوباره فایل سالم ساخته شود.

راهکار بررسی htaccess. در علت نمایش خطای ۴۰۳ چیست؟
بررسی htaccess.

تماس با پشتیبانی ارائه دهنده هاست

در صورتی که بعد از طی کردن مراحل بالا با توجه به پاسخ علت نمایش خطای ۴۰۳ چیست؟ همچنان ارور رفع نشده بود؛ لازم است تا با پشتیبانی هاست خود تماس برقرار کنید. در سرور ایران یکی از مهم ترین اصول پشتیبانی تخصصی، همه روزه و 24 ساعته است تا در صورت بروز هرگونه مشکلی، در سریع ترین زمان ایراد رفع شود. از این رو در صورت خرید هاست از مجموعه سرور ایران می توانید مطمئن باشید که همواره در دسترس شما هستیم. جهت اطلاعات بیشتر می توانید با متخصصان ما در ارتباط باشید.

سخن پایانی

یکی از ارورهایی که ممکن است برای هر وبسایتی رخ دهد، forbidden 403 است. اما علت نمایش خطای ۴۰۳ چیست؟ در این مقاله به بررسی این پرسش پرداخته شد تا به عنوان کاربر و یا صاحب سایت؛ چه اقداماتی در جهت رفع آن می توانید انجام دهید. از جمله این اقدامات می توان به بارگذاری دوباره صفحه، پاک کردن کش، تماس با پشتیبانی هاست در صورتی که مالک سایت هستید و … اشاره کرد.

سوالات متداول علت نمایش خطای ۴۰۳ چیست؟

 1. چگونه می توان از سرور ایران هاست خریداری کرد؟
  سرور ایران ارائه دهنده انواع هاست نظیر هاست لینوکس، هاست وردپرسی، هاست دانلود، هاست ابری و … می باشد که جهت خرید می توانید به سایت سرور ایران به آدرس« server-iran.com» مراجعه نمایید و یا با کارشناسان ما در ارتباط باشید.
 2. خطای 403 به چه صورت هایی نمایش داده می شود؟
  ارور 403 در حالت های 403 – Forbidden: Access is denied ، Error 403 Forbidden ، 403 – Forbidden: Access is denied ، 403 Forbidden – nginx و …. نمایش داده می شود.
 3. ارور 403 در هاست لینوکس نیز رخ می دهد؟
  ارور 403 نوعی از ارور است که بستگی به هاست نداشته و بنا به شرایطی خاص می تواند رخ دهد.
چقدر مفید بود؟

4 دیدگاه ها

 • غیرفعال کردن CDN خطرناک نیست؟

  • سلام؛
   این کار به صورت موقت و صرفا جهت بررسی این که مشکل از CDN است یا خیر انجام می شود، غیرفعال کردن دائمی CDN، می توان زمینه ساز بروز مشکل شود.

 • چطور میشه که فایل htaccess مشکل پیدا کنه؟

  • این مورد می تواند گاها به دلایل مشکلات در هاست رخ دهد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *