تصویر هاستینگ
تفاوت هاست دانلود و فضای ابری چیست؟

تفاوت هاست دانلود و فضای ابری چیست؟

بسیاری از افراد می پرسند تفاوت هاست دانلود و فضای ابری چیست؟ امروزه با پیشرفت تکنولوژی و استفاده بیشتر از دنیای دیجیتال، اکثر اطلاعات به صورت فایل های کامپیوتری می باشند. این فایل ها باید در فضا های مجازی خاصی ذخیره شده و مورد پشتیبانی قرار بگیرند. برای این کار از ابزار های مختلفی می توان استفاده کرده که دو نمونه از پر کاربرد ترین آنها هاست دانلود و فضای ابری می باشند. این دو ابزار دارای ویژگی های مشترکی بوده و به هم شبیه می باشند. در عین حال تفاوت هایی میان آن ها وجود دارد که همین امر سبب می شود تا در موارد مختلفی از آن ها استفاده شود.

فضای ابری چیست؟

شاید بخواهید بدانید تفاوت هاست دانلود و فضای ابری چیست؟ برای پاسخگویی به این سوال بهتر است که ابتدا هر یک از دو نوع هاست را مورد بررسی قرار داده و با معایب و مزایای هر کدام آشنا شویم. این امر سبب می شود تا راحت تر بتوانیم به بررسی تفاوت میان آن ها بپردازیم. برای این کار ابتدا فضای ابری را مورد بررسی قرار خواهیم داد. این فضا در حقیقت یک سرور مجازی می باشد که افراد برای ذخیره فایل های خود از آنها استفاده می کنند. فضا سرویسی است که داده های شما را در چندین سرور متصل ذخیره کرده و با امنیت بالایی از آن ها محافظت می کند.

 این سرویس امکان مقیاس بندی منابع را فراهم می کند و از ماهیت انعطاف پذیری بالایی برخوردار است. این نوع فضا ها برای وب سایت هایی با ترافیک های بالا بسیار مناسب هستند و با سرعت بالایی اطلاعات را ذخیره کرده و یا در اختیار شما قرار می دهند. مهمترین مزیت های این فضا عبارتند از:

 •       در دسترس بودن
 •       مقیاس پذیری عالی
 •       انعطاف پذیر بودن
 •       بسیار قابل اعتماد
 •       بازیابی راحت و سریع اطلاعات از دست رفته

هاست دانلود چیست؟

برای پاسخگویی به تفاوت هاست دانلود و فضای ابری چیست؟ در این مرحله باید با هاست دانلود ها آشنا شویم. این ابزار در حقیقت یک سرور متصل به اینترنت می باشد که مجهز به فضای هارد دیسک می باشد. کاربر می تواند اطلاعات خود را در این هارد دیسک ها ذخیره کند و با استفاده از آدرس دانلود فایل ها به آن ها دسترسی پیدا کند. در این شرایط کاربر با کلیک بر روی هر لینک می تواند به اطلاعات درون آن دسترسی پیدا کند و نیازی به حافظه زیادی برای ذخیره اطلاعات ندارد.

 از این هاست ها فقط برای دانلود و آپلود فایل ها استفاده می کنند. افرادی که فایل های زیادی در وب سایت خود جهت دانلود دارند باید از این ابزار استفاده کنند تا به یک فضای مجزا برای ذخیره سازی احتیاج نداشته باشند. در حقیقت کاربرانی که فقط به یک فضای ذخیره سازی احتیاج دارند و استفاده حرفه ی از این ابزار ها نمی کنند، بهتر است که این نوع هاست ها را انتخاب کرده و مورد استفاده قرار دهند.

فرق بین هاست دانلود و فضای ابری چیست؟

حال که با ویژگی های هر یک از این فضا های ذخیره سازی آشنا شدید، راحت تر می توانید متوجه شوید که تفاوت هاست دانلود و فضای ابری چیست؟ این دو فضای مجازی که با هدف ذخیره سازی اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرند از سرعت بسیار بالایی برخوردار هستند و کار با آن ها بسیار ساده می باشد. هر دو نمونه این محصولات برای استفاده شخصی مناسب می باشند و از پروتکل FTM پشتیبانی می کنند.

 در عین حال که این دو فضا شباهت های زیادی با هم دارند، با هم متفاوت می باشند. مهم ترین تفاوت های میان این دو فضا عبارتند از:

 •       در فضای ابری شرایط برای امکان تخصیص منابع به کارمندان با دسترسی های مختلف وجود دارد، این در حالی است که هاست دانلود این ویژگی را ندارد.
 •       هاست دانلود از پروتکل S3 آمازون استفاده نمی کند در حالی که فضای ابری از این پروتکل استفاده می کند.
 •       هاست دانلود برای مدیریت فایل های سرویس آنلاین مناسب نمی باشد و برای استفاده از این امکانات باید از فضای ابری استفاده کنید.
 •       امکان ساخت لینک موقت با تاریخ انقضاء در هاست دانلود ها وجود ندارد در حالی که این شرایط در فضای ابری فراهم است.
 •       در فضای ابری امکان بسته بندی فایل و چرخ عمر فایل ها فراهم است اما این شرایط در هاست دانلود وجود ندارد.
 •       فضای ابری با راهکار های تهیه نسخه پشتیبان سازگار است اما هاست دانلود با این راهکار ها سازگاری ندارد.

چه کسانی بهتر است از هاست دانلود استفاده کنند؟

پس از آن که به سوال تفاوت هاست دانلود و فضای ابری چیست؟ پاسخ دادیم، خوب است بدانید که هاست دانلود ها برای چه افرادی مناسب تر هستند. همانطور که گفتیم از این فضا بیشتر برای دانلود فایل ها استفاده می کنند و برای افرادی مناسب هستند که به یک فضا برای ذخیره سازی احتیاج دارند. این ابزار بیشتر برای کاربرانی مفید است که فقط به فضای نگهداری نیاز دارند و استفاده حرفه ای از این فضا نمی کنند. در شرایطی که افراد بخواهند یک سایت راه اندازی کنند که کاربر بتواند به دانلود فایل ها در آن بپردازد، این فضای ذخیره سازی بسیار مناسب می باشد.

 در این شرایط فرد با انتخاب یک نمونه مناسب از این هاست ها فایل های خود را بر روی آن آپلود کرده و لینک آن ها را بر روی سایت خود قرار می دهد. همچنین در شرایطی که افراد یک کسب و کار اینترنتی داشته باشند، این ابزار می تواند گزینه مناسبی برای حفظ فایل های بکاپ وب سایت شما باشد.

چه کسانی بهتر است از فضای ابری استفاده کنند؟

حال که متوجه شدید تفاوت هاست دانلود و فضای ابری چیست؟ بهتر است با موارد کاربرد فضای ابری بیشتر آشنا شویم. معمولا افرادی بیشتر از این فضا های ذخیره سازی استفاده می کنند که مدیریت یک سازمان و یا شرکت را بر عهده دارند. امروزه اکثر کارمندان فعال در اداره ها و یا سازمان های بزرگ از طریق این فضا ها از وظایف خود مطلع شده و با دیگر کارمندان در ارتباط هستند. از طرفی فایل ها و اطلاعات خود را در این فضا ذخیره کرده و برای مدیریت ارسال می کنند.

 معمولا برای استفاده از این فضا باید از نرم افزاری به نام  Veeam Backup استفاده کنید. این ابزار از داده های شما در فضای ابری پشتیبانی کرده و محافظت می کند. علاوه بر آن این نرم افزار می تواند امکانات زیادی به افراد ارائه دهد که مهمترین آن ها عبارتند از:

 •       پشتیبان گیری در زمان واقعی
 •       بازیابی سریع
 •       مدیریت مرکزی
 •       تجمیع گزارش گیری

کلام آخر

برای پاسخگویی به سوال تفاوت هاست دانلود و فضای ابری چیست؟ باید بگوییم که هر دو این فضا ها برای ذخیره سازی اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرند. گاهی اوقات کاربران فقط به دنبال ذخیره سازی هستند و استفاده خاصی از این فضا نمی کنند. برای این افراد بهترین گزینه استفاده از هاست دانلود ها می باشد، این کاربران به راحتی می توانند حافظه مناسبی از این فضا را انتخاب کرده و فایل های خود را دانلود کنند. در شرایطی که کاربران فقط به دنبال ذخیره سازی اطلاعات نیستند و قصد دارند که به طور حرفه ای از آن ها استفاده کنند. در این شرایط باید از فضا های ابری استفاده کنید و از این طریق ارتباط کاری بین افراد برقرار کنید.

سوالات متداول برای تفاوت هاست دانلود و فضای ابری چیست؟

 1.     برای استفاده در شرکت های بزرگ از هاست دانلود استفاده کنیم و یا این که فضای ابری را انتخاب کنیم؟

در این شرایط بهتر است که فضای ابری را انتخاب کرده و مورد استفاده قرار دهید تا امکان تخصیص منابع به کارمندان وجود داشته باشد.

 1.     از میان هاست دانلود و فضای ابری کدام یک سرعت بیشتری دارد؟

معمولا اختلاف زیادی میان سرعت این دو ابزار وجود ندارد و دارای سرعت های برابری هستند.

 1.     کار با فضای ابری ساده تر می باشد یا هاست دانلود؟

کار با هر دو این ابزار ها ساده می باشد اما در عین حال نحوه کار هاست دانلود ها با چالش کم تری همراه خواهد بود و فرد کم تر به دردسر می افتد.

چقدر مفید بود؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *