تصویر هاستینگ
تفاوت هاست اشتراکی و هاست اختصاصی

تفاوت هاست و هاست اشتراکی چیست؟

وقتی نوبت به خدمات میزبانی وب می‌رسد، گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد که ممکن است از کجا شروع کنید احساس ضرر کنید. برای ساده‌تر کردن کارها، این راهنما بر روی دو راه‌اندازی میزبانی وب در دو طرف طیف متمرکز می‌شود: میزبانی مشترک و میزبانی اختصاصی. در این مقاله به بررسی تفاوت هاست و هاست اشتراکی چیست؟ می پردازیم تا در پایان این مقاله، باید درک بهتری از آنچه هر یک از این گزینه های میزبانی وب ارائه می دهد داشته باشید و بتوانید بهترین تصمیم را در مورد مکان و نحوه میزبانی وب سایت خود بگیرید.

تفاوت هاست اشتراکی و هاست اختصاصی

در ابتدای بررسی تفاوت هاست و هاست اشتراکی باید بگوییم که هم هاست اشتراکی و هم هاست اختصاصی داده های وب سایت شما را روی یک سرور نگه می دارند. هنگامی که کاربران وب از طریق مرورگر خود به وب سایت شما دسترسی پیدا می کنند، این سرور داده های شما را برای آنها ارسال می کند.

تفاوت بین این دو نوع هاست در نوع سروری است که وب سایت شما در آن ذخیره می شود. با میزبانی مشترک، وب سایت شما در کنار دیگران زندگی می کند، که کاربران همسایه هستند که از همان سرور استفاده می کنند. با برنامه های میزبانی اختصاصی، وب سایت شما یک سرور برای خودش دارد. هر دو مزایا و معایب مشخصی دارند. تفاوت هاست اشتراکی و هاست اختصاصی را بیاموزید تا بهترین گزینه را برای کسب و کار خود انتخاب کنید.

"<yoastmark

هاست اشتراکی چیست؟

هاست اشتراکی با میزبانی چندین وب سایت در یک سرور کار می کند. برخی هاست اشتراکی را با یک سیستم اتوبوس عمومی مقایسه کرده اند، زیرا استفاده از آن ارزان است و شامل به اشتراک گذاری منابع با سایر کاربران است. صدها یا حتی هزاران وب سایت را می توان روی یک سرور واحد میزبانی کرد که مزایا و معایبی را ایجاد می کند.

مزایای هاست اشتراکی

مزایای هاست اشتراکی که از تفاوت هاست و هاست اشتراکی نیز محسوب می شود عبارتند از:

 • کم هزینه
 • مهارت های فنی پایین مورد نیاز است

یکی از عوامل موثر در استفاده از هاست اشتراکی هزینه کم آن است. هزینه‌های نگهداری یک سرور می‌تواند بین کاربران متعدد آن توزیع شود و هزینه‌های فردی را برای مشتریان کاهش دهد. همچنین می‌توانید برای ارتقا به سرویس‌های میزبانی که اجازه ترافیک بیشتر و منابع بیشتر را می‌دهد، هزینه بیشتری بپردازید.

بسیاری از مردم ابتدا وب سایت های خود را با میزبانی مشترک راه اندازی می کنند زیرا به مهارت فنی کمی یا دانش عمیق سرورها نیاز دارد. برنامه های هاست اشتراکی دارای یک کنترل پنل برای تسهیل مدیریت وب سایت و برنامه های از پیش نصب شده برای قرار دادن اکثر وب سایت های عمومی است. تعمیر و نگهداری سرور، مانند نصب به روز رسانی ها و وصله ها، توسط ارائه دهندگان میزبان انجام می شود، بنابراین تنها چیزی که باید در مورد آن نگران باشید توسعه کسب و کارتان است.

"مزایای

معایب هاست اشتراکی

معایب هاست اشتراکی عبارتند از:

 • منابع سرور مشترک
 • خطرات امنیتی بالاتر

از تفاوت هاست و هاست اشتراکی این است که هاست اشتراکی برای وب سایت های جدیدی که به منابع اولیه نیاز دارند و انتظار ترافیک کم تا متوسط ​​را دارند عالی است. با این حال، میزبانی مشترک محدودیت های خود را دارد. بارزترین محدودیت، اشتراک جمعی قدرت پردازش، حافظه، فضای دیسک و سایر منابع موجود در یک سرور است.

پیامد اشتراک منابع سرور، احتمال “اثر همسایه بد” است. این جایی است که یک وب سایت در یک سرور اشتراکی منابع را جذب می کند و باعث می شود سایر وب سایت های روی سرور کند شوند. با این حال، احتمال اینکه این واقعاً باعث ایجاد یک مشکل قابل توجه شود کم است، زیرا شرکت‌های میزبان حرفه‌ای منابع بیش از اندازه کافی برای جا دادن کاربران خود ارائه می‌دهند. آنها همچنین در تعدیل وب‌سایت‌های پرترافیک کارآمد هستند و به وب‌سایت‌های رو به رشد پیشنهاد می‌کنند که به سمت سرویس‌های میزبانی بالاتری که پهنای باند بیشتری ارائه می‌دهند، حرکت کنند.

یکی دیگر از خطرات مرتبط با میزبانی مشترک این است که اگر شخصی در همان سرور در حال ارسال هرزنامه باشد، آدرس IP سرور شما در لیست سیاه قرار می گیرد. برای جلوگیری از انداختن ایمیل‌هایتان در صندوق‌های پستی هرزنامه‌های گیرندگان، مطمئن شوید که یک ارائه‌دهنده میزبانی وب با سیاست‌هایی در برابر این سوءاستفاده انتخاب کرده‌اید.

هاست اشتراکی مناسب چه کسانی است؟

با توجه به تفاوت هاست و هاست اشتراکی هاست اشتراکی برای صاحبان وب سایت هایی که به دنبال گزینه ای مبتدی دوستانه و مقرون به صرفه هستند ایده آل است. پروژه های شخصی، کسب و کارهای کوچک و حتی کسب و کارهای متوسط ​​می توانند از مزایای هاست اشتراکی بهره مند شوند. تا زمانی که ترافیک وب سایت خیلی سنگین نباشد و سرور توسط پروتکل های امنیتی قابل اعتماد محافظت شود، معایب آن بی اهمیت است.

هنگامی که وب سایت ها از منابع اختصاص داده شده در موقعیت های میزبانی مشترک بیشتر می شوند، برنامه های میزبانی دیگری نیز وجود دارند که آماده پذیرش هستند. مهاجرت یک وب سایت از یک محیط میزبانی به محیط دیگر یک فرآیند آسان است و از کارایی سایت شما کم نمی کند.

هاست اختصاصی چیست؟
هاست اختصاصی

هاست اختصاصی چیست؟

میزبانی اختصاصی به این معنی است که وب سایت شما بر روی یک سرور واحد میزبانی می شود که به طور خاص به وب سایت شما اختصاص داده شده است. این امر رقابت منابع مرتبط با میزبانی مشترک را کاهش می دهد و منجر به عملکرد قوی تر وب سایت می شود.

اگر هاست اشتراکی مانند یک اتوبوس عمومی است، میزبانی اختصاصی مانند اجاره ماشین شخصی شماست. شما کنترل بیشتری دارید که ماشین خود را کجا می برید، سرعت آن چقدر است و ایستگاه رادیویی چه پخش می کند. با این حال، هزینه بسیار بالاتری نیز دارد و برای حفظ آن به دانش بیشتری نیاز دارد. هاست اختصاصی مزایا و معایب بسیار مشابهی دارد.

مزایای هاست اختصاصی

مزایای هاست اختصاصی عبارتند از:

 • استفاده کامل از منابع سرور
 • قابلیت سفارشی سازی

با یک راه حل میزبانی اختصاصی، هیچ اشتراک سروری درگیر نیست که به معنای عدم تاثیر همسایه بد است. تمام قدرت پردازش، حافظه و فضای دیسک سرور شما می تواند به وب سایت شما اختصاص یابد. علاوه بر این، هیچ کاربر دیگری نمی تواند وب سایت شما را در معرض تهدیدات سایبری قرار دهد یا باعث شود آدرس IP سرور شما در لیست سیاه قرار گیرد.

هاست اختصاصی امکان سفارشی سازی گسترده را فراهم می کند و به شما امکان می دهد تنظیمات سرور خود را بهینه کنید. همچنین به شما دسترسی روت می دهد تا بتوانید کد نرم افزار را تغییر دهید. پیکربندی سرور معمولاً زمانی ارزش گذاری می شود که یک وب سایت به برنامه خاصی نیاز دارد.

مزایای هاست اختصاصی
مزیت هاست اختصاصی

معایب هاست اختصاصی

معایب هاست اختصاصی که از تفاوت هاست و هاست اشتراکی نیز به شمار می رود عبارتند از:

 • هزینه های بسیار بالا
 • نیاز به دانش فنی
 • تعمیر و نگهداری سخت تر

جای تعجب نیست که منابع و کنترل بیشتر هزینه بیشتری دارد. اجاره سرورهای اختصاصی می تواند بین 60 تا 350 دلار در ماه اجرا شود، بسته به میزان مشارکت ارائه دهنده هاست با نگهداری و امنیت. معمولاً وب سایتی که ترافیک مورد نیاز منابع سرور اختصاصی را جمع آوری می کند به اندازه کافی سودآور است که بتواند میزبانی اختصاصی را بپردازد.

یکی دیگر از محدودیت های یک راه حل اختصاصی میزبانی این است که به دانش فنی بالایی نیاز دارد، به خصوص اگر می خواهید از قابلیت سفارشی سازی استفاده کنید. اگر فناوری تخصص شما نیست، می‌توانید یک ادمین سرور استخدام کنید، یا طرحی را بخرید که شامل پشتیبانی مدیریت باشد، با این حال، اینها به هزینه‌های شما می‌افزایند.

از آنجایی که بسیاری از نگهداری سرور به عهده شماست، بار جدیدی معرفی می شود. شما مسئول به روز رسانی و نصب وصله ها در سرور اختصاصی خود هستید که ممکن است از سایر مسئولیت های شما کم کند.

هاست اختصاصی مناسب چه کسانی است؟
جامعه هدف هاست اختصاصی

هاست اختصاصی مناسب چه کسانی است؟

با توجه به تفاوت هاست و هاست اشتراکی ، هاست اختصاصی برای مشاغلی با نیازهای پهنای باند بسیار بالا و نیازهای بسیار تخصصی بهترین است. برای مثال، شرکت‌های بزرگ با داده‌های باارزش زیاد می‌خواهند روی امنیت بالاتری سرمایه‌گذاری کنند که میزبانی اختصاصی فراهم می‌کند. همچنین بیشترین مزیت را برای کاربرانی فراهم می کند که به اندازه کافی از فناوری آگاه هستند تا از قابلیت سفارشی سازی استفاده کنند.

بهتر است هاست اشتراکی بخریم یا هاست اختصاصی

در اینجا یک طرح کلی از تفاوت هاست و هاست اشتراکی به صورت کلی بررسی می شود.

انعطاف پذیری و شخصی سازی از تفاوت هاست و هاست اشتراکی

میزبانی مشترک اجازه سفارشی‌سازی را نمی‌دهد زیرا هر گونه تغییر در back-end برای همه وب‌سایت‌های سرور مشترک اعمال می‌شود. برخی از برنامه‌های میزبانی امکان انعطاف‌پذیری را در ویژگی‌های اختصاص داده شده به کاربران میزبان مشترک (مانند کاربران FTP بیشتر یا فضای ذخیره‌سازی ابری بیشتر) فراهم می‌کنند، اما این میزان شخصی‌سازی است.

هاست اختصاصی امکان سفارشی سازی کامل را فراهم می کند. از آنجایی که نیازی نیست سرور را با هیچ وب سایت دیگری به اشتراک بگذارید، می توانید سیستم عامل را انتخاب کنید، محیط را برای اجرای برنامه های خاص پیکربندی کنید و مقدار پهنای باند و حافظه مورد نیاز خود را بهینه کنید.

قابلیت اطمینان هاست معتبر

پتانسیل کاهش سرعت یا خرابی در برنامه های میزبانی مشترک افزایش می یابد. این می تواند به دلیل همسایگان بد باشد – وب سایت هایی در سرور مشترک شما که حجم بالایی از ترافیک را تجربه می کنند و بیشتر از قدرت پردازش سرور استفاده می کنند – یا به دلیل کدنویسی معیوب.

هاست اختصاصی بسیار قابل اعتماد است و آن را به بسته میزبانی ترجیحی برای مشاغلی که حجم زیادی از ترافیک را تجربه می کنند، تبدیل می کند.

امنیت از تفاوت هاست و هاست اشتراکی

از نظر امنیت سایبری، برنامه های میزبانی مشترک بیشتر از میزبانی اختصاصی در معرض حملات سایبری قرار دارند. این به این دلیل است که سرور توسط چندین کاربر به اشتراک گذاشته می شود که فرصت های بیشتری را برای نقض امنیت باز می کند.

اگر امنیت فیزیکی سرور نگران کننده است، مطمئن شوید که وب سایت خود را با یک شرکت میزبان حرفه ای معتبر میزبانی کنید که می توانید برای محافظت از سرور در برابر خرابی یا آسیب به آن اعتماد کنید.

"امنیت

آیا هاست اشتراکی قابلیت ارتقا دارد؟

در بسیاری از موارد هاست اشتراکی مقیاس پذیر نیست. با این حال، برخی از هاست های وب مانند سرور ایران میزبانی مشترک با پهنای باند مقیاس پذیر ارائه می دهند، به این معنی که میزان ترافیک و داده ای که بین وب سایت شما و کاربران جریان می یابد محدود نیست. در صورتی که وب سایت شما موفق باشد و ترافیک سنگین تری به خود اختصاص دهد، سرور ایران با شما همکاری می کند تا سایت شما را به یک سرور میزبان با منابع بیشتر منتقل کند و عملکرد بهینه را برای همه مشتریانی که از هاست اشتراکی استفاده می کنند، تضمین می کند.

هاست اختصاصی بسیار مقیاس پذیر است زیرا رقابتی برای منابع روی سرور وجود ندارد. این امکان را برای رشد بالا فراهم می کند.

هزینه های خرید هاست اختصاصی

هاست اشتراکی در مقایسه هزینه ها برنده واضحی است. هزینه میزبانی مشترک حدود 1 تا 20 دلار در ماه است، در حالی که هزینه های میزبانی اختصاصی بسته به برنامه می تواند بیش از 350 دلار افزایش یابد. هزینه های اضافی برای میزبانی اختصاصی ممکن است ایجاد شود اگر سرور مشکل بزرگی داشته باشد که باید میزبان وب آن را حل کند.

دانش فنی مورد نیاز از تفاوت هاست و هاست اشتراکی

هاست اشتراکی بی دردسر ترین گزینه هاست است. از آنجایی که سرور توسط چندین کاربر به اشتراک گذاشته می شود، شرکت میزبان تقریباً تمام جنبه های سرور را کنترل و نگهداری می کند.

میزبانی اختصاصی می‌تواند برای مهمان‌هایی که دانش فنی محدودی دارند بازدارنده باشد، زیرا بیشتر مزایای آن به اجرای اداری بستگی دارد.

سخن پایانی

انتخاب یک برنامه میزبانی وب مناسب می تواند در زمان و هزینه شما صرفه جویی کند. اگر به پهنای باند، حافظه، قدرت محاسباتی یا کنترل زیادی نیاز ندارید، با رفتن به هاست اشتراکی در پول خود صرفه جویی کنید. با این حال، اگر وب‌سایت شما به منابع سرور زیادی نیاز دارد و تیم شما می‌تواند به طور مؤثر یک میزبانی تخصصی را مدیریت کند، از میزبانی وب اختصاصی استفاده کنید. اگر وب سایت شما جایی در این بین قرار دارد، میزبانی VPS را انتخاب کنید.

سوالات متداول تفاوت هاست و هاست اشتراکی

 1. هاست اشتراکی بهتر است یا هاست ابری؟
  میزبانی ابری به دلیل توانایی آن در مدیریت حجم زیادی از ترافیک، حفاظت امنیتی بهبود یافته و قابلیت اطمینان آن به طور گسترده به عنوان گزینه بهتری برای میزبانی اشتراکی دیده می شود. با این حال، این موارد اضافی هزینه دارند و اکثر گزینه های میزبانی ابری گران تر از برنامه های میزبانی مشترک هستند.
 2. تفاوت هاست اشتراکی و VPS چیست؟
  میزبانی اشتراکی به معنای اشتراک گذاری یک سرور با سایت های دیگر است. این پهنای باند، فضای ذخیره‌سازی… مقدار زیادی است. میزبانی VPS یک محیط مجازی ایجاد می کند که از یک سرور اختصاصی تقلید می کند (جایی که یک سرور و همه منابع آن را برای خود دریافت می کنید)، اما در یک محیط میزبانی مشترک.
 3. آیا هاست اختصاصی سریعتر از اشتراکی است؟
  عملکرد بهینه: با یک سرور اختصاصی، شما منابع سرور کاملی را در اختیار دارید که منجر به عملکرد سریعتر سرور می شود.
چقدر مفید بود؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *