تصویر هاستینگ
تفاوت هاست لینوکسی با ویندوزی

تفاوت هاست لینوکسی با ویندوزی

چه نیاز به ایجاد یک وب‌سایت برای وبلاگ آنلاین یا کسب و کار الکترونیک خود داشته باشید، یا بخواهید سرورهای خود را تمرین کنید، با یک انتخاب بسیار مهم روبرو هستید: آیا باید سرور را روی لینوکس یا ویندوز اجرا کنید؟ بیشتر خدمات میزبانی آیا می خواهید یک سرور لینوکس راه اندازی کنید، اما آیا اجرای آن در ویندوز گزینه بهتری است؟ در ادامه به بررسی تفاوت هاست لینوکسی با ویندوزی می پردازیم تا به شما در انتخاب میان این دو گزینه کمک کند.

بررسی تفاوت هاست لینوکسی با ویندوزی

هاست ویندوزی و لینوکسی دارای تفاوت های متعددی هستند که عبارتند از:

هزینه لایسنس از تفاوت های هاست ویندوز و لینوکس

صدور مجوز و هزینه تفاوت اول بسیار ساده است. ویندوز توسط یک شرکت انتفاعی به نام مایکروسافت به فروش می رسد، در حالی که لینوکس منبع باز است. این بدان معناست که شرکت های میزبانی که سرورهای ویندوز را اجرا می کنند باید برای مجوز هزینه پرداخت کنند. سپس شرکت میزبان این هزینه را بر عهده شما می‌گذارد و میزبانی ویندوز را کمی گران‌تر از لینوکس می‌کند. لینوکس کاملاً منبع باز و رایگان است. شما فقط زمانی هزینه سخت افزار و خدمات را می پردازید که هاست لینوکس دریافت کنید، نه برای مجوز ویندوز. برای کسانی که با نحوه کار میزبانی آشنا نیستند، نمی توانید یک سرور را روی ویندوز 10 رایگان اجرا کنید. برای آن به مجوز Windows Server Datacenter نیاز دارید. کمترین هزینه ای که برای هاست لینوکس مناسب می پردازید حدود 2 دلار در ماه است. برای میزبانی ویندوز، باید ماهانه 4 دلار بپردازید.

میزان محبوبیت هاست لینوکسی و ویندوزی

محبوبیت وقتی صحبت از محبوبیت به میان می‌آید، یونیکس رهبر است. از سال 2020، بیش از 71 درصد از تمام وب سایت های موجود در اینترنت بر روی سیستم یونیکس اجرا می شوند. لینوکس، یک نسخه منبع باز یونیکس، توسط 42.8٪ از تمام وب سایت هایی که از یونیکس استفاده می کنند استفاده می شود. 33 درصد از تمام وب سایت ها بر روی یکی از توزیع های اصلی لینوکس اجرا می شوند و سایر سیستم های یونیکس مانند BSD، داروین، سولاریس و مینیکس تنها 0.1 درصد از وب سایت ها را ارائه می دهند. بهترین حدس این است که آن سیستم های ناشناس یا توزیع های پیشرفته لینوکس هستند یا به سادگی در وب سایت های میزبان ذکر نشده است. حتی اگر هم نباشند، هنوز از سیستم‌های یونیکس یا لینوکس استفاده می‌کنند، نه ویندوز. ویندوز فقط توسط ۲۸ درصد از وب‌سایت‌ها استفاده می‌شود.

لینوکس، با این حال، خیلی عقب نیست. برخی از بزرگ‌ترین وب‌سایت‌ها بر روی آن اجرا می‌شوند (ویکی‌پدیا یک نمونه است). چرا لینوکس آنقدر محبوب است که از نظر آمار استفاده تقریباً 3 به 1 ویندوز را شکست می‌دهد؟ جدا از رایگان بودن لینوکس، این سیستم مدتی است که وجود داشته و اکنون دارای ابزارهای مدیریتی ساده و بصری است. برخلاف زمانی که از لینوکس به عنوان یک سیستم عامل شخصی استفاده می کنید، برای استفاده از هاست لینوکس نیازی به برنامه نویسی ندارید. برای ایجاد یک وب سایت شخصی، به سادگی ایجاد یک نام، ایجاد یک وب سایت در وردپرس و انتشار آن است. به طور طبیعی، بسیاری از افراد این کار را انجام داده‌اند و در نتیجه تعداد زیادی وب‌سایت روی لینوکس میزبانی می‌کنند. حتی اگر یک وب‌سایت را مستقیماً روی وردپرس میزبانی نکنید، CPanel لینوکس یک نرم‌افزار بسیار بصری است.

میزان محبوبیت هاست لینوکسی و ویندوزی
میزان محبوبیت هاست linux و ویندوزی

تکنولوژی مورد استفاده در هاست linux و ویندوز

تا کنون، فناوری مهمترین تفاوت است. بین هاست لینوکس و ویندوز لینوکس از نرم افزار سفارشی استفاده می کند و از اکثر زبان های برنامه نویسی پشتیبانی می کند، در حالی که ویندوز از نرم افزار خاص مایکروسافت برای اجرا و مدیریت داده ها استفاده می کند. لینوکس روی MySQL کار می کند، در حالی که سرورهای ویندوز از MSSQL استفاده می کنند. هاست ویندوز همچنین از Microsoft ASP.NET به عنوان زبان برنامه نویسی اصلی استفاده می کند. اینها فناوری های بسیار گسترده ای نیستند و اکثر برنامه نویسان مبتدی باید زمان قابل توجهی را برای تسلط بر آنها صرف کنند. Datacenter سرور ویندوز و MSSQL بیشتر در شرکت های بزرگ برای توسعه سرورهای اختصاصی استفاده می شوند.

اگر به دنبال شغلی در یکی از آن‌ها هستید، یا فکر می‌کنید پروژه‌های آینده شما ممکن است شامل مدیریت پروژه‌های قدیمی از شرکت‌های بزرگ باشد، میزبانی ویندوز ممکن است ایده خوبی باشد. همچنین، اگر به MSSQL یا ASP.NET برای استخدام آینده خود یا اجرای برنامه های کاربردی در وب سایت نیاز دارید، ویندوز راه حلی است. در بیشتر موارد دیگر، لینوکس باید به خوبی نیازهای شما را برآورده کند. MySQL محبوب ترین سیستم مدیریت داده است و نرم افزارهای پشتیبانی زیادی نیز دارد. این برنامه از PHP، Perl و Python پشتیبانی می‌کند که آن را برای توسعه‌دهندگان با پیشینه‌های مختلف قابل دسترسی می‌سازد. به این ترتیب، اگر قصد دارید یک میزبان لینوکس را به تنهایی پیکربندی کنید، باید با Apache یا NGINX آشنا باشید. اگر کاربر معمولی هستید و نیازی به پیکربندی هاست خود ندارید، لینوکس یکی از ساده‌ترین سیستم‌ها برای استفاده است. شما فقط باید سی پنل را کشف کنید، که تا حد زیادی شهودی است. همچنین هزاران راهنما وجود دارد که هر جنبه ای از سی پنل را در صورت بروز مشکل پوشش می دهد.

تکنولوژی مورد استفاده در هاست linux و ویندوز
تکنولوژی مورد استفاده در هاست لینوکس و ویندوز

قابلیت سفارشی سازی از تفاوت هاست ویندوزی و linux

قابلیت سفارشی سازی آخرین تفاوت مهم بین هاست لینوکس و ویندوز، پتانسیل شخصی سازی آن است. لینوکس در اینجا نیز پیشرو است. برای شروع، اگر صاحب یک سرور هستید، می توانید هر توزیع لینوکس را در آنجا نصب کنید. با ویندوز، شما فقط می توانید یک نسخه مجاز از Windows Server Datacenter را دریافت کنید. اگر مبتدی هستید، این ممکن است معنایی نداشته باشد، اما برای افرادی که می‌دانند چگونه توزیع‌های لینوکس را پیکربندی کنند، این یک فرصت عالی برای موثرتر کردن سرورهایشان است. لایه‌ای از قابلیت شخصی‌سازی آسان‌تر در میزبانی لینوکس وجود دارد. پلتفرم های محبوب سازنده وب سایت مانند وردپرس، دروپال و جوملا همگی برای لینوکس ساخته شده اند. آن‌ها می‌توانند روی سرورهای ویندوز نیز کار کنند، اما برای انجام این کار به کمی دقت نیاز است. بسیاری از برنامه‌های منبع باز که می‌توانند به شما در سفارشی‌سازی یک وب‌سایت یا سرور کمک کنند، ممکن است از ASP.NET نیز پشتیبانی نکنند و لینوکس را به گزینه بهتری تبدیل کنند.

قابلیت سفارشی سازی از تفاوت هاست لینوکسی با ویندوزی
قابلیت سفارشی سازی در هاست لینوکس و ویندوز

هاست لینوکسی بهتر است یا هاست ویندوزی؟

لینوکس در مقابل میزبانی ویندوز؛ کدام را باید انتخاب کنید؟ آیا باید هاست لینوکس یا ویندوز را انتخاب کنید؟ اگرچه ممکن است این تصمیم برای بسیاری از توسعه‌دهندگان پیچیده‌تر باشد، اما با توجه به تفاوت هاست لینوکسی و ویندوزی یک راهنمای سریع برای کمک به تصمیم‌گیری وجود دارد. اگر توسعه‌دهنده نیستید، احتمالاً باید به سراغ لینوکس بروید. سی‌پانل اکثر نیازهایی را که ممکن است افرادی که وب‌سایت‌ها، وبلاگ‌ها داشته باشند، پوشش می‌دهد. شما همچنین به ابزارهای سفارشی سازی دسترسی دارید که نیاز به یادگیری زیادی ندارند.

و اگر زمانی نیاز به استخدام کمک شخص ثالث داشته باشید، می‌توانید پیمانکار ارزان‌تری نسبت به سرور ویندوز پیدا کنید. اگر توسعه‌دهنده هستید، کار کمی پیچیده‌تر می‌شود. برای توسعه دهندگان با سابقه شرکتی، استفاده از ویندوز منطقی تر است، زیرا این همان چیزی است که بسیاری از شرکت ها برای سرورهای داخلی از آن استفاده می کنند و شما احتمالاً به آن عادت کرده اید.

برای کسانی که می خواهند برای یک شرکت کار کنند، اجرای یک سرور بر روی MSSQL یک تمرین عالی و یک ویژگی مثبت در رزومه آنها خواهد بود. از طرف دیگر، اگر زبان اصلی شما PHP، Python یا Perl است، بهتر است از هاست لینوکس استفاده کنید. همین امر در مورد فناوری هایی مانند MySQL، Apache و NGINX نیز صدق می کند. اگر از قبل آنها را می شناسید یا می خواهید درک بهتری از آنها به دست آورید، لینوکس راهی برای رفتن است. ممکن است مجبور باشید در مورد لینوکس و نحوه پیکربندی توزیع‌ها بیاموزید، اما این برای داشتن یک تجربه خوب میزبانی در سیستم لینوکس ضروری نیست. شما همچنین می توانید با یک ساخت معمولی بروید.

هاست لینوکسی بهتر است یا هاست ویندوزی؟
هاست ویندوز در مقابل هاست لینوکس
سخن پایانی

در این مقاله به بررسی تفاوت هاست لینوکسی با ویندوزی پرداخته شد تا با توجه به آن بتوانید به نحو احسنت در این مورد تصمیم گیری نمایید. همچنین شما می توانید جهت اطلاعات بیشتر در مورد خرید این نوع از هسات ها، با متخصصان سرور ایران در ارتباط باشید.

سوالات متداول تفاوت هاست لینوکسی با ویندوزی

  1. چگونه می توان از سرور ایران هاست خریداری کرد؟
    شما می توانید با مراجعه به سایت سرور ایران و در قسمت هاست ها، هاست مورد نظر خود را به راحتی سفارش دهید.
  2. هاست ویندوزی بهتر است یا لینوکسی؟
    با توجه به تفاوت هاست لینوکسی با ویندوزی در صورتی که مبتدی هستید هاست لینوکسی می تواند انتخاب مناسب تری برای شما باشد.
  3. قابلیت سفارشی در هاست لینوکس آسان تر است یا هاست ویندوز؟
    این قابلیت در هاست لینوکس از راحتی بیشتری برخوردار است.
چقدر مفید بود؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *