تصویر هاستینگ
بهترین روش های کاهش زمان پاسخ دهی سرور

بهترین روش های کاهش زمان پاسخ دهی سرور

یکی از بزرگترین عوامل در تعیین سرعت بارگذاری وب سایت شما زمان پاسخگویی اولیه سرور است. همانطور که از نام آن پیداست، زمان پاسخ سرور سرعت پاسخگویی سرور شما به درخواست‌های کاربر است و به طور قابل‌توجهی بر تجربه کاربری (UX) سایت شما تأثیر می‌گذارد.  در ادامه به بررسی بهترین روش های کاهش زمان پاسخ دهی سرور می پردازیم. با ما همراه باشید.

زمان پاسخگویی سرور (Response Time) چیست؟

زمان پاسخ سرور معیاری است که نشان می‌دهد چه مدت طول می‌کشد تا یک دستگاه (یعنی رایانه) پس از ارسال موفقیت‌آمیز درخواستی برای بارگذاری یک صفحه وب به سرور، از سرور بازخورد دریافت کند.

اندازه گیری این یک معیار بسیار مهم است، زیرا بسیاری از برنامه های وب بدون این بازخورد نمی توانند کار کنند. در عین حال، زمان پاسخگویی طولانی سرور به یک دوره انتظار طولانی برای کاربر تبدیل می‌شود، که در طی آن صفحه وب اصلاً نمایش داده نمی‌شود یا با خطاهایی (تصاویر نیمه بارگذاری شده، طرح‌بندی‌های شکسته و غیره) نشان داده می‌شود.

بنابراین، زمان پاسخ آهسته سرور نه تنها بر سرعت بارگذاری تأثیر می‌گذارد، بلکه بر ثبات بصری کاربران نیز تأثیر می‌گذارد که با معیار دیگری به نام تغییر طرح تجمعی (CLS) اندازه‌گیری می‌شود.

با استفاده از یک اصطلاح فنی تر، زمان پاسخ سرور نیز زمان تا اولین بایت (TTFB) نامیده می شود، زیرا زمان مورد نیاز سرور برای ارسال یک بایت به کاربر به عنوان پاسخ به درخواست کاربر را اندازه گیری می کند.

زمان پاسخگویی سرور (Response Time) چیست؟
زمان پاسخگویی سرور (Response Time)

چرا باید زمان پاسخگویی سرور را کاهش دهید؟

به گفته گوگل، اگر وب سایتی در مدت بیش از سه ثانیه بارگذاری شود، مردم آن را ترک می کنند و ما اشاره کرده ایم که زمان پاسخ سرور نقش بسیار مهمی در تعیین بهینه بودن سرعت بارگذاری صفحه شما دارد. از این رو لازم است تا از بهترین روش های کاهش زمان پاسخ دهی سرور استفاده کنید. بنابراین، زمان پاسخ بالا به نرخ پرش بالا تبدیل می شود.

نرخ پرش بالا فقط نشان دهنده تجربه منفی کاربر نیست. همچنین یک عامل منفی رتبه بندی SEO است. البته سرعت بارگذاری صفحه در حال حاضر یک فاکتور مهم رتبه بندی سئو است،. بنابراین، کاهش زمان پاسخ سرور به سه دلیل مهم است:

 1. تجربه بهتر برای بازدیدکنندگان شما
 2. نرخ پرش پایین تر
 3. عملکرد بهتر سئو

چه عواملی بر زمان پاسخگویی سرور و سرعت بارگذاری تاثیر می گذارد؟

ابتدا، زمان پاسخگویی خوب برای وب سایت شما چقدر است؟ زمان پاسخگویی بهینه سرور چقدر سریع است؟ به گفته گوگل، زمانی که TTFB و response time کمتر از 200 میلی ثانیه باشد، یک وب سایت زمان پاسخگویی خوبی دارد. بنابراین:

 • اگر زمان پاسخگویی سرور شما کمتر از 100 میلی ثانیه باشد، عالی است.
 • بین 100 تا 200 میلی ثانیه خوب در نظر گرفته می شود.
 • بین 200 میلی ثانیه تا 1 ثانیه قابل قبول در نظر گرفته می شود، اما باید بهبود یابد.
 • بالای 1 ثانیه خیلی کند است. ممکن است لازم باشد زمان پاسخگویی سرور را کاهش دهید.
چه عواملی بر زمان پاسخگویی سرور و سرعت بارگذاری تاثیر می گذارد؟
عوامل موثر بر زمان پاسخگویی سرور

ابزارهای سنجش زمان پاسخگویی سرور

می‌توانید از ابزارهای مختلفی برای بررسی زمان پاسخ‌دهی فعلی سرور خود استفاده کنید، اما اطلاعات مفید Google Pagespeed Insights (که در بالا بحث شد) معمولاً کافی است. اگر زمان پاسخ فعلی شما بیش از 200 میلی ثانیه است، در اینجا چند عامل مهم وجود دارد که ممکن است مقصر باشند:

 1. سرویس میزبانی
  در بسیاری از موارد، زمان پاسخگویی سرور بالا ایجاد می شود. در بسیاری از موارد، زمان پاسخگویی سرور بالا ناشی از ارائه دهنده هاست بد وب است، به خصوص اگر از هاست اشتراکی به جای میزبانی اختصاصی استفاده می کنید.
 2. تنظیمات
  سرویس میزبانی و یا تنظیمات سرور شما ممکن است به درستی بهینه نشده باشند.
 3. منابع
  اگر وب سایت شما صفحات، تصاویر، پلاگین ها، افزونه ها و برنامه های زیادی داشته باشد و ساختار خوبی نداشته باشند، سرعت وب سایت شما را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.
 4. کش کردن
  ذخیره سازی مناسب به مرورگر وب اجازه می دهد تا به جای درخواست جدید هر بار به سرور، دارایی ها را از حافظه پنهان محلی بیرون بکشد. کش بهینه می تواند سرعت بارگذاری صفحه را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد حتی اگر مستقیماً زمان پاسخگویی سرور را کاهش ندهد.
 5. ترافیک وب سایت
  به عنوان یک قاعده کلی، وقتی تعداد بازدیدکنندگانی که بیشتر از ظرفیت سرور شما در وب سایت شما درخواست می کنند، زمان پاسخگویی سرور را کاهش می دهد. در چنین مواردی، بازدیدکنندگان ممکن است اصلا نتوانند به وب سایت شما دسترسی داشته باشند.

بررسی بهترین روش های کاهش زمان پاسخ دهی سرور

با توجه به مفهوم زمان پاسخ دهی سرور، در ادامه به بررسی بهترین روش های کاهش زمان پاسخ دهی سرور می پردازیم.

بررسی بهترین روش های کاهش زمان پاسخ دهی سرور
بهترین روش های کاهش زمان پاسخ دهی سرور

1-مطمئن شوید که از یک سرویس میزبانی مناسب استفاده می کنید.

در حالت ایده آل، شما باید یک سرویس میزبانی اختصاصی را انتخاب کنید، اما همه ما می دانیم که آنها می توانند بسیار گران باشند. با این حال، خدمات هاست اشتراکی وجود دارد که به درستی بهینه شده است و می تواند یک انتخاب مقرون به صرفه برای وب سایت های کوچکتر باشد.

بنابراین، هنگام انتخاب بین بسته‌های مختلف ارائه‌دهنده میزبانی، بررسی‌های آنلاین و توصیه‌هایی را برای ارائه‌دهندگانی که می‌توانند زمان پاسخگویی سریع سرور را که پایدار است نیز حفظ کنند، بررسی کنید.

اگر بودجه دارید، استفاده از یک سرور اختصاصی بدیهی است که توصیه می شود و می تواند زمان پاسخگویی سرور را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

سایر عوامل مرتبط با ارائه دهنده هاست خود که می توانید در جهت بهترین روش های کاهش زمان پاسخ دهی سرور کنترل کنید عبارتند از:

 • ذخیره بهینه
  اگر سایت شما مبتنی بر وردپرس است، می توانید از یک افزونه کش برای این منظور استفاده کنید. در غیر این صورت، ابزارهای مختلف ذخیره سازی شخص ثالث نیز وجود دارد که می توانید آنها را امتحان کنید.
 • کاهش اسکریپت های PHP
  اسکریپت های PHP اغلب در بسیاری از عناصر مختلف در وب سایت شما از تم ها، افزونه ها و موارد دیگر استفاده می شوند. آنها را کاهش دهید مگر اینکه کاملاً ضروری باشند. همچنین مطمئن شوید که سایت شما از به روزترین نسخه PHP استفاده می کند.
 • CDN
  استفاده از سرویس CDN (شبکه تحویل محتوا) نیز می تواند راه بسیار خوبی برای کمک به بهبود سرعت صفحه شما باشد، اگر در حال حاضر از یک سرویس میزبانی اشتراکی با زمان پاسخگویی کمتر از حد مطلوب استفاده می کنید.

2- کاهش اندازه منابع از بهترین روش های کاهش زمان پاسخ دهی سرور

اگر سایت شما بر روی وردپرس است، یکی از بهترین روش های کاهش زمان پاسخ دهی سرور این است که حتما یک تم بهینه را انتخاب کنید. قالب های وردپرس می توانند حاوی کدهای مختلف جاوا اسکریپت و پی اچ پی باشند و زمانی که این کدها بهینه نشده باشند، می توانند زمان پاسخگویی سرور شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهند. مجدداً، نظرات را بررسی کنید و قبل از نصب، شهرت ایجاد کننده تم را بررسی کنید.

به طور مشابه، اگر از افزونه‌های وردپرسی استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که از پلاگین‌های بهینه‌شده‌ای استفاده می‌کنید که پف کرده نیستند تا زمان پاسخگویی سرور شما را کاهش ندهند. همچنین شما می توانید جهت اطلاعات بیشتر درباره افزونه ها، مقاله بهترین پلاگین های وردپرس را مطالعه نمایید.

کاهش اندازه منابع از بهترین روش های کاهش زمان پاسخ دهی سرور
کاهش اندازه منابع

چه منبابعی را می توان برای response time کاهش داد؟

از بهترین روش ها برای کاهش زمان پاسخ دهی و سرور با کاهش منابع می توان اشاره کرد به:

بهینه کردن جاوا اسکریپت و CSS

برای اکثر وب سایت ها، CSS دستور می دهد که وب سایت چگونه به نظر برسد و چگونه کار کند. آنها می توانند مقدار قابل توجهی از فضای ذخیره سازی روی سرور را اشغال کنند، و همین را می توان در مورد جاوا اسکریپت نیز گفت. Minifying اساساً فشرده سازی خطوط غیر ضروری، فاصله ها و کاراکترهای کدهای CSS و JavaScript برای صرفه جویی در اندازه فایل و بهبود سرعت پردازش این کدها است. باز هم، اگر در وردپرس هستید، افزونه های مختلفی وجود دارند که می توانند در این مورد کمک کنند.

بهینه سازی تصاویر و فیلم ها

امروزه بیشتر وب سایت ها سرشار از دارایی های بصری مانند تصاویر و ویدیوها هستند. اطمینان حاصل کنید که تمام فایل های تصویری و ویدیویی قبل از آپلود در وب سایت شما به درستی بهینه و فشرده شده اند. ابزارهای مختلفی وجود دارد که به شما امکان می دهد فایل ها را به صورت انبوه فشرده کنید و می توانند به کاهش حجم فایل ها و بهبود زمان پاسخگویی سرور شما کمک قابل توجهی کنند.

بهینه سازی تصاویر و فیلم ها
بهینه سازی تصاویر و فیلم

3-پایگاه داده خود را بهینه کنید.

بهینه سازی پایگاه داده از بهترین روش های کاهش زمان پاسخ دهی سرور است. پیاده سازی بهینه سازی پایگاه داده در CMS شما می تواند یک راه بسیار موثر برای بهبود عملکرد سرور شما باشد.

هرچه محتوای شما بیشتر شود، اندازه پایگاه داده شما بزرگتر خواهد شد و وب سایت شما کندتر اجرا خواهد شد.

CMS های مدرن معمولاً یک راه نسبتاً آسان برای بهینه سازی پایگاه داده خود ارائه می دهند. به عنوان مثال، وردپرس پلاگین های مختلفی مانند WP-Optimize را ارائه می دهد که به شما امکان می دهد این عملکرد را به راحتی انجام دهید.

پایگاه داده خود را بهینه کنید.
بهینه سازی پایگاه داده

4-از فونت های وب خودداری کنید.

فونت های وب یا تایپوگرافی وب در وب سایت های جدیدتر به طور فزاینده ای محبوب شده اند، اما زمانی که به درستی بهینه سازی نشده باشند، می توانند فشار بیشتری به سرور شما وارد کنند و سرعت رندر صفحه شما را کاهش دهند. این به این دلیل است که فونت های وب اساساً درخواست های HTTP اضافی را به منابع خارجی اضافه می کنند.

به عنوان یک قاعده کلی، فقط از سبک های فونت وب استفاده کنید که کاملاً ضروری هستند، و در صورت امکان فقط مجموعه کاراکترهایی را که در سایت استفاده می شود شامل کنید. اما اگر مجبور به استفاده از فونت های وب هستید، مطمئن شوید که از فرمت های جدید برای فشرده سازی بهتر استفاده می کنید.

5-خطاهای 404 را حذف کنید.

هنگامی که کاربران صفحه ای را درخواست می کنند که دیگر وجود ندارد، خطاهای 404 به آنها داده می شود. این درخواست‌ها همچنان منابع سرور شما را مصرف می‌کنند و ممکن است در صورت وجود درخواست‌های زیاد، سرعت سرور شما را کند کنند.

شما می توانید از ابزارها و پلاگین های مختلفی برای تشخیص وجود URL های خطای 404 در وب سایت خود استفاده کنید، از جمله ابزار رایگان و مفید Google Webmaster Tools.

هنگامی که خطاهای 404 را در سایت خود شناسایی کردید، میزان ترافیک ایجاد شده توسط آنها را بررسی کنید. اگر پیوندها هیچ ترافیکی ایجاد نمی کنند، می توانید آنها را همانطور که هستند رها کنید. با این حال، اگر آنها همچنان مقداری ترافیک ورودی ایجاد می کنند، ممکن است بخواهید تغییر مسیرها را تنظیم کنید و آدرس های پیوند را برای پیوندهای داخلی اصلاح کنید.

با این حال، توصیه می کنیم از تغییر مسیرها استفاده نکنید مگر اینکه کاملاً ضروری باشند. تغییر مسیرها به درخواست های HTTP اضافی تبدیل می شوند که می توانند عملکرد سایت شما را کاهش دهند.

6-به روز نگه داشتن منابع سرور

نسخه‌های جدید نرم‌افزاری که استفاده می‌کنید اغلب بهبود عملکرد را به همراه دارند. به عنوان مثال، ارتقاء از وردپرس 8.0 به وردپرس 8.1، از بهترین روش های کاهش زمان پاسخ دهی سرور می باشد.

به طور مشابه، اگر از وردپرس استفاده می کنید، به روز نگه داشتن تم ها و افزونه های خود مهم است زیرا وصله ها اغلب دارای ویژگی های افزایش عملکرد هستند. به طور کلی، بهترین روش در نظر گرفته می‌شود که فقط مضامین و افزونه‌های مورد نیاز خود را نگه دارید و بقیه را حذف کنید تا فضای غیرضروری را اشغال نکنند.

به روز نگه داشتن منابع سرور
به روز نگه داشتن منابع سرور برای کاهش زمان پاسخدهی
سخن پایانی

در این مقاله به بررسی بهترین روش های کاهش زمان پاسخ دهی سرور پرداخته شد تا با توجه به آن بتوانید به بهترین نحو ریسپانس تایم سرور را کاهش دهید و تجربه کاربری را بهبود بخشید.

سوالات متداول بهترین روش های کاهش زمان پاسخ دهی سرور

 1. آیا نوع سرور تاثیری در زمان پاسخدهی سرور دارد؟
  بله در صورتی که سرور و هاست شما از منابع کافی برخوردار باشد می توان گفت که یکی از بهترین روش های کاهش زمان پاسخ دهی سرور را انتخاب کرده اید.
 2. هاست ویندوزی زمان پاسخ دهی پایین تری دارد یا هاست لینوکسی؟
  این مورد بستگی به منابع هاست دارد و نمی توان به طور دقیق مشخص کرد.
 3. چگونه می توان از سرور ایران هاست تهیه کرد؟
  شما می توانید با مراجعه به سایت سرور ایران به راحتی اقدام به تهیه هاست نمایید.
چقدر مفید بود؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *