تصویر هاستینگ
منظور از ابر عمومی چیست؟

منظور از ابر عمومی چیست؟

یکی از سوالات متداول در زمینه سرور درباره سرور ابر عمومی است. اما منظور از ابر عمومی چیست؟ ابر عمومی یک مدل استقرار ابری است که در آن منابع محاسباتی متعلق به یک ارائه‌دهنده است و توسط چندین کاربر از طریق اینترنت به اشتراک گذاشته می‌شود. در این مقاله به بررسی کامل تر این موضوع می پردازیم.

منظور از ابر عمومی یا Public Cloud چیست؟

Public Cloud یک مدل فناوری اطلاعات است که در آن سرویس‌ها و زیرساخت‌های محاسباتی درخواستی توسط یک ارائه‌دهنده شخص ثالث مدیریت می‌شوند. سپس با چندین سازمان با استفاده از اینترنت عمومی به اشتراک گذاشته می‌شوند. ارائه دهندگان خدمات ابر عمومی ممکن است خدمات مبتنی بر ابر مانند زیرساخت به عنوان یک سرویس (IaaS)، پلت فرم به عنوان یک سرویس (PaaS)، یا نرم افزار به عنوان یک سرویس (Saas) را به کاربران با هزینه ماهانه یا پرداخت به ازای استفاده، ارائه دهند. از بین بردن نیاز کاربران به میزبانی این خدمات در سایت در مرکز داده خود.

منظور از ابر عمومی یا Public Cloud چیست؟
ابر عمومی (Public Cloud)

کاربردهای ابر عمومی

کاربران می توانند ماشین‌های مجازی را به سادگی اجاره کنند یا ممکن است برای خدمات اضافی مبتنی بر ابر مانند برنامه‌های کاربردی نرم‌افزاری، ابزارهای توسعه اپلیکیشن یا ذخیره‌سازی بپردازند. شرکت‌ها اغلب از سرویس‌های ابری عمومی برای برنامه‌های کاربردی کم‌حساس که دارای جهش‌های غیرقابل پیش‌بینی در استفاده هستند یا برای ذخیره داده‌هایی که نیازی به دسترسی مکرر ندارند، استفاده می‌کنند.

دسترسی های مورد نیاز برای استفاده از Public Cloud

ابر عمومی منابع محاسباتی را برای خرید در دسترس هر کسی قرار می دهد. معمولاً چندین کاربر استفاده از یک ابر عمومی را به اشتراک می گذارند. در مقابل، ابر خصوصی شامل سرویس‌های مبتنی بر ابر است که در سرورهای خصوصی خود سازمان میزبانی می‌شوند.

دسترسی های مورد نیاز برای استفاده از Public Cloud
دسترسی های مورد نیاز برای Public Cloud

مزایای ابر عمومی چیست؟

استفاده از ابر عمومی می تواند به چند روش در هزینه کسب و کار صرفه جویی کند:

نگهداری آسان تر سرور ابری عمومی

با خدمات عمومی مبتنی بر ابر، هزینه نگهداری تجهیزات فناوری اطلاعات نیز به ارائه دهنده خدمات ابری منتقل می شود.

یک کسب و کار کوچک یا جدید ممکن است زمان آسان تری برای انتقال برنامه های کاربردی به ابر عمومی داشته باشد.

سازمان‌هایی که زیرساخت‌ها و برنامه‌های کاربردی فناوری اطلاعات قدیمی دارند، چیزهای بیشتری برای در نظر گرفتن و برنامه‌ریزی دارند. با این حال، کسب و کارهای سازمانی بیشتر و بیشتری به سمت ابر عمومی به عنوان یکی از عناصر یک برنامه چند وجهی فناوری اطلاعات حرکت می کنند. به این ترتیب، آن‌ها می‌توانند به مزایای ابر عمومی دسترسی داشته باشند و در عین حال مزایای مختلفی را که با معماری داخلی و گزینه‌های ابر خصوصی همراه است، حفظ کنند.

هزینه به صرفه خرید سرور ابری

از آنجایی که کارمندان تنها در صورت نیاز می توانند به منابع مبتنی بر ابر دسترسی داشته باشند و هزینه آن را بپردازند، استفاده از دسکتاپ ها و برنامه های کاربردی مبتنی بر ابر عمومی اغلب ارزان تر از خرید تجهیزات فیزیکی IT یا بسته های نرم افزاری است که ممکن است استفاده شوند یا نباشند. نیاز به نگهداری خواهد داشت.

هزینه به صرفه خرید سرور ابری
قیمت به صرفه خرید سرور ابری

نوع عملکرد Public Cloud

یک ابر عمومی برای ارائه گسترش زیرساخت فناوری اطلاعات یک شرکت به یک محیط مجازی متکی است و به آن شرکت اجازه می‌دهد تا جنبه‌های خاصی از زیرساخت و خدمات خود را روی سرورهای مجازی که خارج از سایت هستند و متعلق به شخص ثالث هستند میزبانی کند.

ارائه دهندگان خدمات ابری عمومی نقاط قوت متفاوتی دارند و طیف گسترده ای از خدمات و مدل های قیمت گذاری را ارائه می دهند. شرکت‌هایی که قصد مهاجرت به ابر عمومی را دارند، باید هنگام انتخاب ارائه‌دهنده، گزینه‌های خود را با دقت در نظر بگیرند. به خصوص اگر در یک قرارداد بلندمدت قفل شده باشند.

برنامه‌ریزی دقیق می‌تواند به کاهش هزینه‌ها در صورت‌حساب‌های ماهانه خدمات ابری کمک کند، اما سازمان‌هایی که استفاده از ابر عمومی غیرقابل پیش‌بینی دارند، ممکن است هنگام افزایش ناگهانی استفاده، اجتناب از صرف هزینه‌های زیادی برای سرویس‌های ابری عمومی دشوار باشد.

امینت بالای ابر عمومی

از آنجایی که سرورهای ابر عمومی داده‌های چند شرکت را به اشتراک می‌گذارند، امنیت در ابر عمومی یکی دیگر از مسائلی است که مدیران فناوری اطلاعات می‌خواهند آن را بررسی کنند. رمزگذاری داده‌ها راه خوبی برای تضمین امنیت قوی‌تر است، اما اگر از ترکیبی از ابر عمومی و خصوصی (همچنین به عنوان ابر ترکیبی شناخته می‌شود) استفاده می‌کنید، همه پلت‌فرم‌های رمزگذاری در هر دو ابر عمومی و خصوصی کار نمی‌کنند. همچنین هر زمان که داده ها بین یک مرکز داده خصوصی یا ابر خصوصی و یک ابر عمومی جابجا شوند، یک خطر امنیتی ذاتی وجود دارد.

امینت بالای ابر عمومی
امینت بالا از مزایای ابر عمومی

اهمیت خرید سرور ابری عمومی

بسیاری از کسب‌وکارهای سازمانی به ابر عمومی به‌عنوان راهی برای مقیاس‌بندی منابع IT موجود بر حسب تقاضا بدون تعهد به گسترش زیرساخت فیزیکی فناوری اطلاعات خود نگاه می‌کنند.

به عنوان مثال، به جای خرید یک ماشین رومیزی فیزیکی، یک شرکت می تواند مجوز دسکتاپ مجازی را خریداری کند. دسکتاپ مجازی را می‌توان در عرض چند دقیقه چرخانده یا غیرفعال کرد و می‌تواند فوراً در هر جایی قرار گیرد.

ابر عمومی همچنین یک راه حل محبوب برای نیازهای ذخیره سازی است. زیرا از اطلاعات ها در یک ابر عمومی پشتیبان گیری می شود و از هر کجا قابل دسترسی است. انواع مختلفی از برنامه‌های ذخیره‌سازی وجود دارد، و داده‌هایی که نیازی به دسترسی مکرر ندارند، اغلب می‌توانند بسیار ارزان در ابر عمومی ذخیره شوند.

برای شرکت‌هایی که میزبان برنامه‌هایی با دوره‌های اوج استفاده هستند، ابر عمومی کاملاً منطقی است زیرا قدرت محاسباتی اضافی فقط برای مدت کوتاهی مورد نیاز است.

اهمیت خرید سرور ابری عمومی
اهمیت خرید ابر عمومی

تفاوت سرور ابر عمومی ، ابر خصوصی و ابر ترکیبی چیست؟

شرکتی که به خدمات رایانش ابری نیاز دارد، می‌تواند از ابر عمومی (که در آن سرویس‌های ابری توسط یک ارائه‌دهنده خدمات ابری میزبانی می‌شود و با مستاجرین دیگر به اشتراک گذاشته می‌شود)، یک ابر خصوصی (که در آن سرویس‌های ابری توسط خود شرکت میزبانی می‌شوند) یا ترکیبی استفاده کند.

از این دو، به عنوان ابر ترکیبی شناخته می شود.

ابر عمومی مزیت مقیاس پذیری آسان را ارائه می دهد. اگرچه یک ابر خصوصی نسبت به استفاده از یک ابر عمومی ارزان‌تر است (پس از سرمایه‌گذاری اولیه در زیرساخت)، اما به این راحتی مقیاس نمی‌شود. رشد زیرساخت ها می تواند نیازمند خرید تجهیزات اضافی باشد. اگر استفاده از ابر خصوصی کاهش یابد، منابع و تجهیزات گران قیمت مورد استفاده قرار نمی گیرند.

ابر ترکیبی می تواند یک سازش عالی برای کسانی باشد که ابر عمومی در مقابل ابر خصوصی را در نظر می گیرند. ابر ترکیبی به هر ترکیبی از راه حل های ابر خصوصی و عمومی اشاره دارد.

یک محیط ابری ترکیبی به سازمان ها این امکان را می دهد که از مزایای هر دو نوع پلتفرم ابری بهره مند شوند. سپس بر اساس نیازهای داده خاص انتخاب کنند که از کدام ابر استفاده کنند.

به عنوان مثال، ابر ترکیبی جایگزینی برای ذخیره سازی داده های حساس فراهم می کند یک شرکت ممکن است خدمات را از طریق یک ابر عمومی ارائه دهد و در عین حال اطلاعات حساس را روی یک ابر خصوصی نگه دارد.

تفاوت سرور ابر عمومی ، ابر خصوصی و ابر ترکیبی چیست؟
تفاوت سرور ابر عمومی ، ابر خصوصی و ابر ترکیبی
سخن پایانی

در این مقاله به بررسی اینکه ابر عمومی چیست؟ پرداخته شد تا با توجه به آن بتوانید انتخاب راحت تری در زمینه انواع سرور نظیر سرور ابری، مجازی، سرور خارجی و … داشته باشید.

سوالات متداول ابر عمومی چیست؟

  1. ابر عمومی و خصوصی چیست؟
    در ساده ترین حالت، یک ابر خصوصی سرویسی است که به طور کامل توسط یک سازمان کنترل می شود و با دیگران به اشتراک گذاشته نمی شود. در حالی که ابر عمومی یک سرویس اشتراک است که به هر و همه مشتریانی که خواهان خدمات مشابه هستند نیز ارائه می شود.
  2. چرا به آن ذخیره سازی ابری می گویند؟
    مفهوم رایانش ابری به دهه 1960 برمی گردد. این عبارت از نماد ابری است که توسط نمودارها و نمودارها برای نماد اینترنت استفاده می شود. نمودار سمت چپ بر این ایده تاکید می کند که هر کامپیوتر متصل به وب به مجموعه ای از قدرت محاسباتی، برنامه ها و فایل ها دسترسی دارد.
  3. چرا به ابر نیاز داریم؟
    رایانش ابری به قابلیت حمل، کارایی و امنیت عملیات تجاری شرکت کمک می کند. همچنین همه داده‌ها و برنامه‌ها را در یک مکان جمع‌آوری می‌کند تا همه بتوانند از هر کجا به آنها دسترسی داشته باشند و باعث صرفه جویی در هزینه و زمان شرکت می شود.
چقدر مفید بود؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *